Cahilim.com
Her konuda en basit dersler ve oyun siteleri.

Yemek ve Gıda ürünleri

Yemek Tarifleri, Yemek hazırlama teknikleri, Organik gıdalar. Beslenme ve sağlık. Yemeklerin sunulması ve servisi. Sebzeleri pişirmede dikkat edilecek konular. İçeceklerin hazırlanması ve sunulması. Salata ve Soslar. Yiyecek çeşitleri ve dondurucuda saklanması için yapılması gerekenler.


Soda ve gazlı içeceklerin servisi

Hızla gelişmekte olan yiyecek içecek hizmetleri içerisinde yer alan içecek servisinin bir önemli konusu da gazlı içeceklerin servisidir. Yapılan araştırmalara göre ülkemizde yılda toplam olarak 22 milyar litre ambalajlı içecek tüketilmekte ve bunun da 2 milyar litrelik kısmını gazlı içecekler (meşrubatlar) oluşturmaktadır. Bu meşrubatlar içinde %70 payla en çok tükettiğimiz içecekleri kola ve gazozlar oluşturmaktadır. Bilindiği üzere müşteri memnuniyetinin ön planda tutulduğu hizmet sektöründe otomasyon söz konusu değildir. Ancak belli standardı yakalamak, belli hizmetlerin bir bütünlük ve düzen içerisinde yürütülmesini sağlamak için gazlı içeceklerin hazırlanması ve servisinde de belli hususların bilinmesi ve uygulanması gerekmektedir. Unutulmamalıdır ki küçük ayrıntılar büyük farkları ortaya çıkartırlar. Bu ders içerisinde gazlı içeceklerin çeşitleri, nitelikleri, ayırt edici özelikleri ve servis şekilleri konularında sizi aydınlatıcı bilgi ve becerileri bulacaksınız.

Not: PDF Dosyaları resimli belgelerdir. Açmak için Acrobat Reader Programı gerekir. Acrobat Reader indirmek için aşağıdaki linkleri kullanabilirsiniz.

Adobe Sitesinden indir

Mesaj

Mesajınız onaylandıktan sonra yayınlanır (Üye olursanız hemen yayınlanır)
Gelişmiş editor için Javascript açık olmalıdır
Öneriler
Diğer Dersler