Cahilim.com
Her konuda en basit dersler ve oyun siteleri.

Yemek ve Gıda ürünleri

Yemek Tarifleri, Yemek hazırlama teknikleri, Organik gıdalar. Beslenme ve sağlık. Yemeklerin sunulması ve servisi. Sebzeleri pişirmede dikkat edilecek konular. İçeceklerin hazırlanması ve sunulması. Salata ve Soslar. Yiyecek çeşitleri ve dondurucuda saklanması için yapılması gerekenler.


Garnitürler ve içecek Bardakları süsleme

Bu ders sonunda edineceğiniz bilgi ve beceriler ile şaraplar hakkında gerekli bilgiye sahip olacaksınız. Bu bilgiler sayesinde daha iyi bir kariyer yapabilirsiniz. Hazırlanan içeceğin garnitürlenmesi ve süslenmesi son derce önemlidir. Barda kokteyller süslemenden servis edildiğinde çok fazla içilmez. Onu daha cazip hale getirmek ve daha güzel görünüm sağlamak için mutlaka garnitürlenmesi ve süslenmesi gerekmektedir. Böylece daha fazla satılacaktır. Güzel garnitürlenmiş bir kokteyl her zaman fazla satacağından işletmeye kar sağlayacak ve sizin konumunuzu da etkileyerek yükselmenize sebep olacaktır. İnsanlar içkilerin tadından çok öncelikle görünümüne dikkat ederler. Hazırlayacağınız güzel süslenmiş bir kokteyl sizin bar konusunda daha yetenekli olduğunuzun isbatı olacaktır. Böylece kendinize olan güveniniz artacaktır.

Not: PDF Dosyaları resimli belgelerdir. Açmak için Acrobat Reader Programı gerekir. Acrobat Reader indirmek için aşağıdaki linkleri kullanabilirsiniz.

Adobe Sitesinden indir

seyma ssss

kardeş bana garnitür nasıl üretiliyor o bilgi lazım

 

02-12-2009 04:46

    Mesaj

    Mesajınız onaylandıktan sonra yayınlanır (Üye olursanız hemen yayınlanır)
    Gelişmiş editor için Javascript açık olmalıdır
    Öneriler
    Diğer Dersler