Cahilim.com
Her konuda en basit dersler ve oyun siteleri.

Medikal Cihaz bakımı ve Kullanımı

Bu bölümde medikal cihazların bakımı ve medical cihazlarda kullanım sırasında dikkat edilmesi gereken konular verilecektir. Sizde sağlık sektöründe çalışıyorsanız özellikle elektronik medikal cihazların kullanımı için ihtiyacınız olan bilgilere buradan ulaşabilirsiniz.


Gama Kamera Nasıl Kurulur

Gama kameralar, görüntü niteliğinden algılama etkinliğine ve kullanım kolaylığına kadar birçok konuda hızlı gelişmeler sağlamıştır. Gama kameralar gerek günümüzde gerekse de gelecekte klinik uygulamalarda yaygın olarak kullanılabilecek standart nükleer görüntüleme sistemleri olarak kabul edilmektedir. Gama kameraları oluşturan temel üniteler ve parçalar; gantry, hasta masası, kumanda konsolu, dedektör dersi, kolimatör ve baskı ünitesidir. Bu parçalardan gantry; halka ve akıllı güç kaynağından meydana gelir. Öncelikle bu ünitenin montajı yapılır. Çünkü temel ünite ve en ağır olan kısımdır. Bu montajdan sonra diğer montajlar da katalogdaki sırayla yapılır. Kurulum ve montajda çok dikkat edilmelidir. Montaj sırasında yanlış yapılacak bir işlem, ciddi maddi zararlara yol açabilir. Dedektör dersi; dedektör kristali, foto çoğaltıcı tüpler ve elektronik devrelerden oluşur. Ayrıca kolimatör de dedektör dersinde bulunur. Yalnız kolimatörlerin çeşitleri olduğundan ve kullanım sırasında değiştirilebilir olmasından dolayı dersle birlikte gelmez. Kolimatör ayrı bir parça olarak ele alınır. Genellikle dedektörler, fabrikada gantry halkasına bağlantı yapılır. Eğer bağlantı yapılmadıysa kurulum sırasında bu işlem yapılır. Montaj yapılan ortamda sıcaklık başta olmak üzere bazı faktörler de çok önemlidir. Örnek verecek olursak, dedektör kristali ambalajından çıkartıldıktan sonra ortamdaki ısı değişimi 3°C’yi geçmemelidir. Montaj işlemi bittikten sonra sistemin çalışması izlenir ve deneme görüntüsü alınır.

Not: PDF Dosyaları resimli belgelerdir. Açmak için Acrobat Reader Programı gerekir. Acrobat Reader indirmek için aşağıdaki linkleri kullanabilirsiniz.

Adobe Sitesinden indir

berat kamera nasıl yapılır

agalar ya kamera nasıl kurulur bilen bu msn ye pm atsnın ben bilmiom da (ixir) diye bi side de o na göre he (xdowrxn_berat_1995@hotmail.com buna pm atın tmm aga lar metin2 oynayanlar için de anotoli a serveri ve xDowrxN diye bi adam o benim çar ok hadi canlarım

21-04-2010 20:52

    Mesaj

    Mesajınız onaylandıktan sonra yayınlanır (Üye olursanız hemen yayınlanır)
    Gelişmiş editor için Javascript açık olmalıdır