Cahilim.com
Her konuda en basit dersler ve oyun siteleri.

Yemek ve Gıda ürünleri

Yemek Tarifleri, Yemek hazırlama teknikleri, Organik gıdalar. Beslenme ve sağlık. Yemeklerin sunulması ve servisi. Sebzeleri pişirmede dikkat edilecek konular. İçeceklerin hazırlanması ve sunulması. Salata ve Soslar. Yiyecek çeşitleri ve dondurucuda saklanması için yapılması gerekenler.


Fondue yemek teknikleri

Misafir masasında yemek hazırlamanın en güzel örneklerinden biri olan “fondue”ler hakkında bilgi sahibi olacaksınız. Bu derste “fondue” takımları, “fondue” çeşitleri, misafir masasında hazırlanışı ve uygulamaları severek yapacaksınız. “fondue”ler lüks alakart restoranlarda servis edilen bir yemek olmasına rağmen siz bunu kolaylıkla kendi uygulama atölyelerinizde yapabileceksiniz. “Fondue”ler isviçreden peynir “fondue” olarak alınıp daha sonra et, deniz mahsulleri, çikolata “fondue”ler eklenmiştir. Siz de bunları uygularken yeni tat ve soslar ekleyerek geliştirecek ve uygulamasından büyük keyif alacaksınız. Sizler sadece sadece servis arabasında hazırlıkları yapıp misafir masasına getireceksiniz. Misafir masasını “fondue” tavası, çatalları, sos ve garnitürleri ile bir ziyafete çevirecek ama pişirmesini misafire bırakcaksınız. Misafir kendisi pişirip istediği oranda sos ve garnitürlere batırarak yiyecektir. Bu da diğer misafirlerin iğlisini çekerek işletmenin kalitesini ve reklâmını daha da artıracaktır.

Not: PDF Dosyaları resimli belgelerdir. Açmak için Acrobat Reader Programı gerekir. Acrobat Reader indirmek için aşağıdaki linkleri kullanabilirsiniz.

Adobe Sitesinden indir

şirin dinç pasta süsleme

past süslemeyi ögrenmek istiyorum

04-05-2010 13:10

    Mesaj

    Mesajınız onaylandıktan sonra yayınlanır (Üye olursanız hemen yayınlanır)
    Gelişmiş editor için Javascript açık olmalıdır
    Öneriler
    Diğer Dersler