Cahilim.com
Her konuda en basit dersler ve oyun siteleri.

Matbaa ve Baskı

Bu bölümde matbaa ile ilgili terimler ve baskı işlemlerinde kullanılan makinelerin kullanımı hakkında bilgi bulabilirsiniz. Flekso özellikleri, Ofset hakkında detaylı bilgi, tifdruk baskı gibi sektöre yönelik bilgileri öğrenerek Matbba sektöründe kolayca iş bulabilirsiniz.


Flekso kalıbı nasıl çıkarılır ?

Günümüzde ambalajlı ürün kullanımının hızla arttığını, ambalaj sektörünün ülkemizde yaygınlaşarak büyüdüğünü görmekteyiz. Hızla büyüyen ambalaj sektöründe kalitenin, güvenin, üretimin ve iş huzurunun artması için ambalaj teknolojisi içinde Flekso Baskı alanını tercih etmiş, bu alanda eğitim almış kişilere ihtiyaç vardır. Flekso kalıp hazırlama, Flekso Baskı Teknolojisi alanında önemli bir konu olarak karşımıza çıkmaktadır. Ambalajın günlük yaşamımızdaki yeri ve kullanım alanının genişliği göz önüne alındığında bu önem daha da iyi anlaşılır. Günümüzde kullandığımız birçok ürünün ambalajlandığını görmekteyiz. Hal böyle olunca değişik amaçlar için kullanılan ambalaj malzemelerinin işlenmesi de çok çeşitlilik göstermektedir. Ambalaj malzemelerinin baskı öncesi işlemlerinin gerçekleştirildiği, baskıda kullanılacak kalıpların hazırlandığı makineleri kullanmak birtakım becerileri gerektirmektedir. Bu becerilerin başındaysa makineleri çalıştıracak kişilerin çeşitli el aletlerini doğru kullanabilmeleri ve temel bazı flekso kalıp hazırlama işlemlerini gerçekleştirmeleri gelir. Flekso Kalıp Hazırlama dersi bu yöndeki becerilerin kazandırılması için hazırlanmıştır. Bu dersi tamamladığınız zaman flekso baskı makinelerinde baskısı yapılacak işlerin kalıplarını hazırlamada filmleri kalıba montaj yapabilecek, montajlanmış kalıpların kalıp çekim işlemlerini uygulayabileceksiniz. Bununla beraber bu işlemleri yapmak için gerekli olan ölçme ve flekso baskı kalıbı malzeme bilgilerini edineceksiniz. Bu derste hedeflenen yeterlikleri kazandığınızda flekso kalıp hazırlama alanında daha nitelikli elemanlar olarak yetişecek, üretime ve ülke kalkınmasına katkıda bulunacaksınız.

Not: PDF Dosyaları resimli belgelerdir. Açmak için Acrobat Reader Programı gerekir. Acrobat Reader indirmek için aşağıdaki linkleri kullanabilirsiniz.

Adobe Sitesinden indir

Mesaj

Mesajınız onaylandıktan sonra yayınlanır (Üye olursanız hemen yayınlanır)
Gelişmiş editor için Javascript açık olmalıdır
Öneriler
Diğer Dersler