Cahilim.com
Her konuda en basit dersler ve oyun siteleri.

Yemek ve Gıda ürünleri

Yemek Tarifleri, Yemek hazırlama teknikleri, Organik gıdalar. Beslenme ve sağlık. Yemeklerin sunulması ve servisi. Sebzeleri pişirmede dikkat edilecek konular. İçeceklerin hazırlanması ve sunulması. Salata ve Soslar. Yiyecek çeşitleri ve dondurucuda saklanması için yapılması gerekenler.


Pişirilecek etlerin hazırlanma aşaması

Etler Türk mutfağında ve uluslararası mutfaklarda çok kullanılan temel besin grubudur. Özellikle ana yemeklerde tercih edilmekle birlikte, soğuk ve sıcak ordövrlerde, çorbalarda, salatalarda vb. kullanılmaktadır. Mutfakta kullanım alanı geniş ve besin değeri yüksek olan etlerin kullanımında ve kullanım öncesi hazırlığında özen gösterilmelidir. Bu ders ile etlerin çeşitlerini, gövdedeki yerlerini, gövdeden nasıl çıkarıldıklarını öğrenerek pişirme öncesindeki hazırlama yeterliliğine ulaşacaksınız. Aynı zamanda etlerin saklama yöntemlerini öğrenerek, en az besin değeri kaybıyla nasıl kullanabileceğimizi öğreneceksiniz. Ticari mutfaklarda etlerin hazırlanmasında kullanılan araçlarla ve etleri en ekonomik şekilde pişirmeye hazırlayacaksınız. Etlerin özelliklerine uygun olan pişirme yöntemlerini seçebileceksiniz. Bu ders ile ulaşacağın yeterlilik sonunda bir sonraki aşama olan etlerden yapılan yemekleri yapmak için ön bilgiyi almış olacaksınız.

Not: PDF Dosyaları resimli belgelerdir. Açmak için Acrobat Reader Programı gerekir. Acrobat Reader indirmek için aşağıdaki linkleri kullanabilirsiniz.

Adobe Sitesinden indir

Mesaj

Mesajınız onaylandıktan sonra yayınlanır (Üye olursanız hemen yayınlanır)
Gelişmiş editor için Javascript açık olmalıdır
Öneriler
Diğer Dersler