Cahilim.com
Her konuda en basit dersler ve oyun siteleri.

Dikiş Kalıpları , Elbise Kalıpları

Giysi Modelleri, Etek kalıpları, gelinlik kalıpları, Elbise Dikişi, Çocuk ve Bayan Elbise dikimi teknikleri. Erkek elbise dikimi. Dikiş makinesi özellikleri, pratik dikiş teknikleri, yazlık etek ve mini etek modelleri. Gelinlik ve Nişan elbisesi dikimi.


Erkek pantolon dikimi

Pantolon, erkek giyimini tamamlamakla kalmayıp, aynı zamanda erkeğin evrensel bir simgesi haline gelmiştir. 16. yüzyılda, İtalyan komedi karakteri Pantaleone, bugün palyaçoların giydiği türden bol bir pantolon giyerdi. O dönemde kimsenin giymediği bir giysiyle herkesi güldüren bu komedi türüne “Pantalonnade” denilmiş, zamanla karakterin giysisiyle anılan pantolon sözcüğü batı dillerine girmiştir. Türkçede de pantolon diye kullanılmaktadır. O zamanlar pantolonun bilinen ilk şekli de belden başlayıp, bacakları ayrı ayrı sararak genellikle ayak bileklerine kadar inmekteydi. Bugünkü pantolona en benzeyen giysiyi, İngiliz George Bryan “Beau” Brummell giymiştir. İngilizlerin dünya çapındaki savaşları, pantolonun dört bir yanda tanınmasını ve kullanılmasını sağlamıştır. Osmanlı yaşamına pantolon, 1826’da değiştirilen yeniçeri kıyafetleriyle girmiştir. Pantolon Osmanlı-Türk yaşamına ithal bir moda olarak girmesine rağmen, pantolonun tarihinde Osmanlı-Türk kültürünün önemli bir yeri olmuştur. Yabancılar, o dönemlerde şalvara “Türk pantolonu” veya “Harem pantolonu” demişlerdir. Geçen zaman içerisinde pantolon, modaya da bağlı olarak çok değişik modellerde üretilmeye başlanmıştır. Böylece modellerine ve kullanım yerlerine göre; klasik, golf, kapri, kayak, balıkçı, denizci, jean, şalvar, İspanyol ve bahçıvan pantolonu vb. isimlerle tanımlanmıştır. Erkek Pantolonu Üretimi Dersinde; bir pantolonun model analizini yapmayı, asgari çalışma talimatını hazırlamayı, kalite niteliklerini belirlemeyi, pantolonun teknik çalışmalarını uygulamayı, ana ve yardımcı malzemelerinin kesimini, dikim planı hazırlamayı, makine parkını belirlemeyi, dikim işlemlerini, ara ütü ve son ütü ve son kontrol işlemlerini yapabileceksiniz. Bu derste dikim işlemlerini yaparken aynı işlemi yapabilecek değişik makineler ve yöntemler anlatılmıştır. Sizler okullarınızda ya da dersi uygulayacağınız yerlerde bulunan imkânlarınıza göre makine parkını kurabileceksiniz.

Not: PDF Dosyaları resimli belgelerdir. Açmak için Acrobat Reader Programı gerekir. Acrobat Reader indirmek için aşağıdaki linkleri kullanabilirsiniz.

Adobe Sitesinden indir

selma erkek pantolon kalıbı 1

erkek pantolon kalıpları cizimlerini 54 79 120 kalıplarının cizimleri

28-12-2009 20:25

    Mesaj

    Mesajınız onaylandıktan sonra yayınlanır (Üye olursanız hemen yayınlanır)
    Gelişmiş editor için Javascript açık olmalıdır
    Öneriler
    Diğer Dersler