Cahilim.com
Her konuda en basit dersler ve oyun siteleri.

Çocuk Gelişimi

Çocuk gelişimi ve Çocuk eğitimi hakkında dökümanlar. Çocuk bakımı, çocuklarda zihinsel gelişim, engelli çocuklar ve eğitimleri. Çocuklar için etkinlikler, doğa ve fen etkinlikleri. Çocuklar için eğlence, kuklalar , müzik, oyun etkinlikleri.


Engelli çocuklar için etkinlikler

Çocuk gelişimi ve eğitiminde, özel eğitim önemli bir yer tutar. Yaşamda karşılaştığımız her olay ve sorun için bilmemiz gereken temel bilgileri çok küçük yaşlarda almaya, edinmeye başlarız. Fen ve doğa etkinlikleri çocukları yaşama hazırlamada, dış dünyayı ve doğayı tanımalarında önemli bir yere sahiptir. Özel eğitime muhtaç çocukların eğitiminde, dünyayı algılamalarında, problem çözme yeteneklerinin gelişmesinde, deneyim ve becerilerinin artmasında fen ve doğa etkinliklerinin önemi büyüktür. Özellikle özel eğitimde seçilen, planlanan, hazırlanan ve uygulanan fen ve doğa etkinlikleri bu çocukların özür grubuna ve özür derecelerine uygun olarak hazırlandığında bu çocukların gelişiminde önemli ve etkili bir yere sahip olur. Bu konuda öğretmen önemli bir role sahiptir. Öğretmen bu konuda gerekli donanıma, bilgi ve becerilere sahip olmalı, özür gruplarına ve derecesine göre etkinlikler seçmeyi, planlamayı ve uygulamayı iyi bilmelidir. Çocukların yaparak ve yaşayarak öğrenmelerini, sorgulama ve merak duygusunu geliştirmeyi, etkinliklerde aktif olmalarını sağlamalıdır. Çocuk merkezli bir eğitim, aktif öğrenmeyi kolaylaştırıcı bir etkendir. Bu derste; özel eğitimde fen ve doğa etkinliklerini tanıyarak seçmeyi, hazırlamayı ve uygulamayı öğrenecek, çocukların bu alandaki gelişimlerine etkili olarak yardım edebileceksiniz. Özel eğitimde fen ve doğa etkinliklerine yönelik verilen örnek etkinlik ve araç gereç rehberliğinde, siz de uygun etkinlik seçmek, yaratıcılığınızı kullanarak özgün etkinlikleri hazırlayabilmek ve uygulayabilmek için yeni bilgi ve beceriler kazanacaksınız.

Not: PDF Dosyaları resimli belgelerdir. Açmak için Acrobat Reader Programı gerekir. Acrobat Reader indirmek için aşağıdaki linkleri kullanabilirsiniz.

Adobe Sitesinden indir

Mesaj

Mesajınız onaylandıktan sonra yayınlanır (Üye olursanız hemen yayınlanır)
Gelişmiş editor için Javascript açık olmalıdır