Cahilim.com
Her konuda en basit dersler ve oyun siteleri.

El Sanatları

Nakış işleme, Kilim dokuma, makine ile nakış dokuma, boncuk işleri, zili, sumak, cicim dokuma gibi el sanatları hakkında resimli ve basit dersler.


Elde Türk elişi dokuma

Türk işi,. kadının duygu ve düşüncelerini yansıtan çevresinde gördüğü güzellikleri, yaşadıklarını, söz ile ifade edemediklerini kumaş üzerine iğne ile karşısındakine sunan derdini anlatmasını sağlayan işleme tekniğidir. İşlemeler arasında önemli bir yere sahiptir. Türk işi tekniği, adınında ifade ettiği gibi Türklere ait, yüzyıllara dayanan bir geçmişi olan işleme tekniğidir. Çeşitli yüzeyler üzerine uygulanan Türk İşi, insanların boş zamanlarını değerlendirmesi hoş ve estetik kullanılan ürünleri süslemek ile başlamış ve Osmanlı saraylarında en güzel ürünler ve teknikler ortaya çıkarılarak zirveye ulaşmıştır. Türkiye ve Avrupa‘da ki müzeler de pek çok sanat değeri olan Türk işi işleme örneklerini görmek mümkündür. Türk işi, geçmişten günümüze kadar değerlerini koruyarak gelmiştir. Teknolojinin gelişmesi ile el işlemeleri bir süre durağan bir hale gelse de yaşamaya devam etmektedir. Bu ders ile uygun çalışma ortamı sağlanarak elde Türk İşi tekniği ile ilgili model belirleme, uygun malzeme seçme, kumaşı işlemeye hazırlama, Türk İşi tekniğini uygulayabilme, Ajur tekniğini uygulama, yardımcı iğne tekniklerini uygulama, tekniğe uygun olarak kenar temizleme yapabilme Türk İşi tekniğine uygun ütü yapma, kalite kontrol bilgi ve becerilerini içermektedir. Bu ders size elde Türk işi tekniğin uygulama becerisi kazandıracaktır.

Not: PDF Dosyaları resimli belgelerdir. Açmak için Acrobat Reader Programı gerekir. Acrobat Reader indirmek için aşağıdaki linkleri kullanabilirsiniz.

Adobe Sitesinden indir

ayçin güzel

ay ya süper busite

11-11-2010 15:20

    Mesaj

    Mesajınız onaylandıktan sonra yayınlanır (Üye olursanız hemen yayınlanır)
    Gelişmiş editor için Javascript açık olmalıdır
    Öneriler