Cahilim.com
Her konuda en basit dersler ve oyun siteleri.

El Sanatları

Nakış işleme, Kilim dokuma, makine ile nakış dokuma, boncuk işleri, zili, sumak, cicim dokuma gibi el sanatları hakkında resimli ve basit dersler.


Sim ve sırma ile maraş elişi

Maraş işi, milli işlemeler arasında önemli bir yere sahiptir. Sim, sırma vb. gibi parlak ipliklerle yapılıp üzeri süslemelerle zenginleştirildiğinde ortaya oldukça görkemli ve pırıltılı bir işleme tekniği çıkmaktadır. Maraş işi yüzü ve tersi birbirinden farklı tek yüzlü bir işlemedir. Bu işleme; işleme öncesi hazırlık ve işleme esnasında kullanılan araç ve gereçler bakımında diğer işlemelerden çok daha farklı ve zengindir. İşleme tekniği olarak alt iplik üstten, üst iplik alttan görünmez. Yapıldığı dönemler de uygulandığı yerler ve kullanım alanlarından dolayı tercih edilen işlemelerdendir. Günümüzde de aynı öneme sahiptir. Sizde bu faaliyetleri başarı ile tamamladığınızda Maraş işinden oldukça görkemli ve ışıltılı ürünler yapabileceksiniz.

Not: PDF Dosyaları resimli belgelerdir. Açmak için Acrobat Reader Programı gerekir. Acrobat Reader indirmek için aşağıdaki linkleri kullanabilirsiniz.

Adobe Sitesinden indir

Mesaj

Mesajınız onaylandıktan sonra yayınlanır (Üye olursanız hemen yayınlanır)
Gelişmiş editor için Javascript açık olmalıdır
Öneriler