Cahilim.com
Her konuda en basit dersler ve oyun siteleri.

Seramik

Seramik bölümünde, seramik yapmak isteyeneler için gerekli tüm bilgileri bulabilirsiniz. seramik modelleri, seramik desen örnekleri, seramik yapımı teknikleri, Seramik boyama ve boyama incelikler... seramik üzerine herşey burada.


Cam şekillendirme teknikleri

Serbest el ile şekillendirme adındaki dersi öğrenirken, kullanacağınız kalıp özelliklerini, bu üretimi yapabilmek için öğreneceksiniz. Kalıpları tanımak şekillendirmede sana ayrıcalık ve kolaylık sağlayacaktır. Kalıp özelliklerine uygun dolayısıyla en uygun üretimi gerçekleştirmeye hazır olacaksınız. Kalıp özellikleri yanı sıra fırınları tanıyıp en uygun sıcak camı taşıyıp şekillendirebileceksiniz. Bu işlemleri yaparken ekip olmanın, görev bölümü yapmanın zorluğunu belki yaşayacaksınız ama ekiple birlikte çalışmanın, üretmenin beraber cam ürünler oluşturmanın hazzını da yaşayacaksınız. Camcılık bir sanat işidir. Zamanında mücevher yerine bile konan cam ürünü oluşturmak bir kuyumcu hassasiyetiyle çalışma gerektirir. Sizin bu mesleğe yönelmeniz, ayrıcalıklı olmanız yönünde bir adım atmış olmanız demektir. Bu dersle de camcılığın serbest şekillendirme bölümünü öğreneceksiniz. Bunun için sıcak cam maden alma, kalıba doldurma veya kalıpsız bir şekilde serbest özgün cam formlar üretebileceksiniz. Cam ürünün gereği olan ısıl işlemlerin önemini şekillendirmede, zamanının da önemini çalışırken anlayacaksınız. Pota fırınları ve tavlama fırınlarını tanımanız ve çalışmanız da mesleğin gereğindendir. Bu fırınları tanımanız, bilmeniz, camcı olmanın ön şartlarından biridir. Tavlamayı (uygun soğutmayı) bilmeden ürün oluşturmak mümkün değildir.

Not: PDF Dosyaları resimli belgelerdir. Açmak için Acrobat Reader Programı gerekir. Acrobat Reader indirmek için aşağıdaki linkleri kullanabilirsiniz.

Adobe Sitesinden indir

Mesaj

Mesajınız onaylandıktan sonra yayınlanır (Üye olursanız hemen yayınlanır)
Gelişmiş editor için Javascript açık olmalıdır
Öneriler
Diğer Dersler