Cahilim.com
Her konuda en basit dersler ve oyun siteleri.

Çocuk Gelişimi

Çocuk gelişimi ve Çocuk eğitimi hakkında dökümanlar. Çocuk bakımı, çocuklarda zihinsel gelişim, engelli çocuklar ve eğitimleri. Çocuklar için etkinlikler, doğa ve fen etkinlikleri. Çocuklar için eğlence, kuklalar , müzik, oyun etkinlikleri.


Eğitici Oyuncaklar

Oyun oynamadan büyüyen birini gördünüz mü? Bireyler yetişkin olduğunda bile oyuna devam ederler. Evinde küçük kızıyla birlikte evcilik oynayan bir anne, oğluyla maç yapan bir baba, torunuyla parkta taş toplayan, sonra onlarla oynayan bir dede, oyunun hayatımızdaki yerini gösteren örneklerdendir. Oyun, eğlendiren, öğreten, çocukların duygularını, düşüncelerini ve gereksinimlerini en iyi ifade ettiği, yetişkinlere kendi iç dünyası ile ilgili ipuçları verdiği önemli bir etkinliktir. Oyunun çocuğun gelişimine olan önemi saymakla bitmez. Çocuk oyun oynarken oyuncakları ile kendisine ayrı bir dünya yaratır. Oyunların vazgeçilmez öğeleri olan oyuncaklar, çocuğun zihinsel, bedensel ve psiko-sosyal gelişimlerini destekleyen, hayal gücünü ve yaratıcılığını geliştiren en değerli araçlardır. Erken çocukluk döneminde çocuğun, simgeleri kullanma, algılama, yeni kavramlar oluşturma gibi bilişsel becerilerinin ve tüm gelişimlerinin desteklenmesi için eğitici oyuncakları kullanması yararlıdır. Bu ders ile eğitici oyuncakların tanımı, önemi, çocuğun gelişimine etkileri ve eğitici oyuncak çeşitlerini öğrenecek, eğitici oyuncak yapma ve uygulama becerisi kazanacaksınız. Edindiğiniz bilgileri ve uygulama deneyimlerini günlük yaşantınızda ve bölümle ilgili alanlarda kullanabileceksiniz.

Not: PDF Dosyaları resimli belgelerdir. Açmak için Acrobat Reader Programı gerekir. Acrobat Reader indirmek için aşağıdaki linkleri kullanabilirsiniz.

Adobe Sitesinden indir

yaso3535 eğitici oyuncaklar

eğitici oyuncaklar sadece hayal gücünü geliştirmekle kalmaz duygusal gelişimi de destekler. oyun oynarken kendini duygusal yolla ifade eder ve böylece çocuğun evdeki durumunun nasıl olduğunu ve hayatında bir sorun olup olmadığını bilebiliriz.

ayrıca küçük bir not olsun diye söylüyorum çocuklar evde veya okulda resim yaparken çok dikkatli olmalıyız. yaptığı her resim bizim için çok önemlidir. çocuk direk olarak düşüncesini yansıtır yaşadıklarını anlatır işte bu yüzden çocuğunuz resim yaptıktan sonra resimi ile ilgili sorular sorulmalı ve not alınmalıdır. bu nedir? bunu neden yaptın? vs gibi...

17-02-2013 13:56

    Mesaj

    Mesajınız onaylandıktan sonra yayınlanır (Üye olursanız hemen yayınlanır)
    Gelişmiş editor için Javascript açık olmalıdır