Cahilim.com
Her konuda en basit dersler ve oyun siteleri.

Matbaa ve Baskı

Bu bölümde matbaa ile ilgili terimler ve baskı işlemlerinde kullanılan makinelerin kullanımı hakkında bilgi bulabilirsiniz. Flekso özellikleri, Ofset hakkında detaylı bilgi, tifdruk baskı gibi sektöre yönelik bilgileri öğrenerek Matbba sektöründe kolayca iş bulabilirsiniz.


Ebru nasıl yapılır ?

Bu ders matbaacılıkta ebrunun kullanım amacına bağlı olarak ebru yapımının uygun şekilde hazırlanmasının uygulamalı olarak anlatıldığı öğretim materyalidir. Ebru su üzerinde resim oluşturma sanatıdır. Kıvamı artırılmış su üzerine özel fırçalarla, özel olarak hazırlanmış boyaların serpilmesi ve kâğıt üzerine alınması şeklinde gerçekleşir. Her aşaması ayrı emek, ayrı bilgi ve bol sabır isteyen bir sanattır. Bu ders ile sadece sanatsal değil, fiziksel gerçeklerle de karşılaşacaksınız. Bizzat bu gerçekleri uygulayarak şahit olma imkânı bulacaksınız. Ebruculuğun hangi tarihte başladığı kesin olarak bilinmemektedir. Ancak, ebruya eski tarihli el yazması kitapların yan kâğıtlarında rastlanmıştır. Buradan da anlaşılacağı gibi ebru matbaacılığın cilt yapımında yan kâğıtlarının süslenmesinde kullanılmaktadır. Ebrulu yan kâğıtlarının kullanıldığı ciltler daha estetik görünmekle birlikte esere daha sıcak bakılmasını sağlar, eserin hazırlanmasında her aşamasına ayrıca özen gösterildiği hissini verir. Size bu derste bu işi yapmak için gerekli bilgiler ve uygulama faaliyetleri verilmiştir. Gerekli sabrı göstererek yaptığınız işi önemsemeniz ve ciddiye almanız sizi başarıya ulaştıracaktır.

Not: PDF Dosyaları resimli belgelerdir. Açmak için Acrobat Reader Programı gerekir. Acrobat Reader indirmek için aşağıdaki linkleri kullanabilirsiniz.

Adobe Sitesinden indir

ayşe beyza sarıca \"resim kursum\"...

"ebru sanatını çok seviyyorum"..."bende öğrenmek istiyorum."

22-03-2010 20:57

  nisa ebru sanattır

  ebru sanatını seviyorum ve bunun için 1 yıl özel ders aldım yapması çok eğlenceli

  07-04-2011 21:43

   Mesaj

   Mesajınız onaylandıktan sonra yayınlanır (Üye olursanız hemen yayınlanır)
   Gelişmiş editor için Javascript açık olmalıdır
   Öneriler
   Diğer Dersler