Cahilim.com
Her konuda en basit dersler ve oyun siteleri.

El Sanatları

Nakış işleme, Kilim dokuma, makine ile nakış dokuma, boncuk işleri, zili, sumak, cicim dokuma gibi el sanatları hakkında resimli ve basit dersler.


Nakış işlemeye hazırlık yapmak

El sanatları içinde nakışın önemli bir yeri vardır. Köklü bir geçmişin ürünü olan ve çok zengin çeşitliliğe sahip nakışlarımız kültür varlıklarımızın en değerli belgeleridir. İnsanlar beğenilmek duygusu ile süsü ve süslenmeyi sevmiş ve bunun içinde yenilikler peşinde koşmuştur. Günümüze kadar ulaşmış nakışları incelediğimizde gereksinim olarak yapıldığı gibi yapan kişinin duygu düşüncelerini ve iç dünyalarındaki güzellikleri yansıtmışlardır. Önceleri ihtiyacı karşılamak ve çeyiz geleneğini sürdürmek amacıyla, basit araçlarla yapılan nakışlar zamanla sanat eseri haline gelmiştir. Teknolojinin hızlı gelişmesi ile birlikte günümüzde sanayi nakışı da büyük önem kazanmıştır. Nakışın yaşatılması ve gelecek kuşaklara aktarılabilmesi için; önemini, renk, desen ve kompozisyon özelliklerini kavrayarak kültür varlıklarımızdan biri olan nakışlarımızı gelecek nesillere aktarabilmek sizlerin elindedir. Nakış tekniğinin her mevsimde, günün her saatinde, her yaşta ve öğrenim durumunda uygulanabilir olması sağlam ve engelli bireylere iş olanaklarını sağlaması, üretim ve pazarlama sonucu bireye manevi duyguların yanı sıra ekonomik özgürlük kazandırması ile bireyin kendine olan güvenini geliştirir. El ve makine nakışı, sanayi nakışı dalları için hazırlanan bu ders, uygun çalışma ortamı sağlanarak nakış yapımında kullanılan araç gereci seçme, kumaşı işlemeye hazırlama, deseni kumaşa geçirme, kumaşı germe, tekniğe uygun kenar temizleme yapma, nakışta ütü yapma, kalite kontrol yapma bilgi ve becerilerini içermektedir.

Not: PDF Dosyaları resimli belgelerdir. Açmak için Acrobat Reader Programı gerekir. Acrobat Reader indirmek için aşağıdaki linkleri kullanabilirsiniz.

Adobe Sitesinden indir

Mesaj

Mesajınız onaylandıktan sonra yayınlanır (Üye olursanız hemen yayınlanır)
Gelişmiş editor için Javascript açık olmalıdır
Öneriler