Cahilim.com
Her konuda en basit dersler ve oyun siteleri.

Olta ve Balıkçılık

Bu bölümde iyi bir balıkçı olmak için ihtiyacınız olan her türlü bilgiyi bulacaksınız. olta çeşitleri, balık çeşitleri, ağ kullanımı, tekneler hakkında genel bilgi. Sizde deniz sevdalısı iseniz bu bölümdeki olta ve ağ bilgilerini seveceksiniz.


Dizel motor çalışma prensibi

Dizel makinelerinde yanma sırasında oluşturulan ısının bir bölümü gazlar tarafından silindir duvarına taşınır ve onun sıcaklığını yükseltir. Dizel makinelerinin operasyonları sırasında yanma odalarında 1400–1900 derece civarlarında çok yüksek bir sıcaklık oluşur. Bunun sonucu olarak iş çevrimi sırasında ve tam yük altında bir silindirdeki gazların ortalama sıcaklığı 500–800 derece arasında değişir. Bu sıcaklıktaki gazların ısısı silindir duvarı tarafından emildiği için yağlama açısından makinenin operasyonu yeterince güvenli olmaz Bu durumda silindir duvarındaki yağ filmi hızlı olarak yanacağından sürtünen parçalar arasındaki klerensler (açıklıklar) ortadan kalkar ve bu bölümler hızlı bir biçimde aşınır piston kafası ve supap diskleri tavlanıp yanar. Operasyon sırasında pistonların sürtünmesinden oluşan ısı silindir gömlekleri tarafından soğutma suyuna aktarılır. Bu arada yataklardaki sürtünmeden meydana gelen ısı yağlama yağı tarafından yatak dışına, kartere ve oradan da soğutucu veya kulere taşınır. Daha sonra oradan deniz suyuna aktarılır. Böylece cebri soğutma suyu yardımı ile makinenin çalışan parçalarında düşük bir sıcaklık temin edilir ve bu sıcaklık sürdürülür. Dizel makinelerinin silindirlerinin yanma odalarında yakıtın yanması ile oluşan ısı miktarı yaklaşık olarak 1250–2200 kcal/bhp/saat değerleri arasında değişmektedir. Tecrübeler su ile soğutulan makinelerde bu ısının % 28-33‘ünün soğutma suyu, hava ile soğutulan makinelerde ise %25 inin hava ile makine dışına taşındığını göstermektedir. Eğer bu ısının giderilmesi için bir işlem yapılmayacak olursa silindir metal sıcaklığı yanma ürünlerinin silindirleri terk ederken taşıdıkları sıcaklığa yaklaşacaktır.Bu sıcaklığın makinelere vereceği zarar başka hiçbir şeyle kıyaslanamayacak kadar önemlidir. Sonuç olarak gemi ana ve yardımcı makinelerinin soğutulması gereği ortaya çıkmaktadır. Bu dersle gemi dizel motorlarının soğutma sisteminin bakım ve onarımıyla ilgili gerekli bilgi ve becerileri kazanacaksınız.

Not: PDF Dosyaları resimli belgelerdir. Açmak için Acrobat Reader Programı gerekir. Acrobat Reader indirmek için aşağıdaki linkleri kullanabilirsiniz.

Adobe Sitesinden indir

Mesaj

Mesajınız onaylandıktan sonra yayınlanır (Üye olursanız hemen yayınlanır)
Gelişmiş editor için Javascript açık olmalıdır
Öneriler
Diğer Dersler