Cahilim.com
Her konuda en basit dersler ve oyun siteleri.

Örgü , Tekstil ve Dokuma Giysiler

Bu bölümde çeşitli örgü işleri ve hızlı şekilde tekstil ürünleri hazırlamak için gerekli bilgileri bulabilirsiniz. Kumaş boyamadan örme Etek ve Hırka hazırlamaya kadar çok çeşitli konular bu bölümdedir.


Dimi örgülü kumaşların dokunması

Dokuma alanında faaliyet gösteren firmalar bir siparişi üretime almadan önce numune çalışması yapmaktadır. Dokuma alanında çalışan bir meslek elemanın numune dokuma tezgahını kullanabilmesi, istenirse bu tezgah üzerinde yeni kumaş çalışmalarını yapabilmesi gerekmektedir. Bu çalışmalar üretim sırasında karşılaşılacak zorlukların tecrübe edilmesi açısından önemlidir. Bezayağı örgülü kumaş dokuma dersinde sizlere dimi örgülü kumaşlar ve numune kumaş dokuma hakkında bilgiler verilmişti. Numune tezgâhını ve ana elemanlarını tanımıştınız. Numune dokuma tezgâhına çözgü hazırlamayı, hazırlanan çözgüyü tezgâha bağlamayı, gücü ve tarak taharı yapmayı, çerçevelere armür planına göre hareket vermeyi öğrenmiştiniz. Bu derste öğrenmiş olduğunuz bilgileri uygulama imkânı bulacaksınız. Dimi örgüler tekstilde her alanda uygulama alanı bulunan temel örgülerdendir. Bu derste dokuma tekniği ile dimi örgülü kumaş oluşturmayı öğreneceksiniz. Bu ders sonunda edineceğiniz tutum ve davranışlar atölye ortamında iş güvenliği kuralları içerisinde çalışmanızı sağlayacaktır. Aynı zamanda atölyelerinizde arkadaşlarınızla iş birliği içinde çalışma mutluluğunu tadacaksınız. İşin sonunda edineceğiniz bilgi ve beceriler ile numune tezgâhını kullanabilme becerisi geliştirmiş olacaksınız. Bu derste yapacağınız uygulamalar ileride dokuma makinelerindeki çalışmalarınız sırasında size temel oluşturacaktır.

Not: PDF Dosyaları resimli belgelerdir. Açmak için Acrobat Reader Programı gerekir. Acrobat Reader indirmek için aşağıdaki linkleri kullanabilirsiniz.

Adobe Sitesinden indir

Mesaj

Mesajınız onaylandıktan sonra yayınlanır (Üye olursanız hemen yayınlanır)
Gelişmiş editor için Javascript açık olmalıdır
Öneriler
Diğer Dersler