Cahilim.com
Her konuda en basit dersler ve oyun siteleri.

Dikiş Kalıpları , Elbise Kalıpları

Giysi Modelleri, Etek kalıpları, gelinlik kalıpları, Elbise Dikişi, Çocuk ve Bayan Elbise dikimi teknikleri. Erkek elbise dikimi. Dikiş makinesi özellikleri, pratik dikiş teknikleri, yazlık etek ve mini etek modelleri. Gelinlik ve Nişan elbisesi dikimi.


Mont Kalıpları, 6-12 yaş çocuklar için

2009-07-26 07:16:50

Bu derste 6–12 yaş mont kalıbı hazırlamayı öğreneceksiniz. İstediğiniz mont modelinin kalıbını çıkarabileceksiniz. Ülkemizde hızlı nüfus artışı çocuk giyim ihtiyaçlarını artırmıştır. Çocuk giyimi zevkli bir uğraştır. Çocuk giyim üretiminde özellikle renklere, günün modasına ve kumaşın dokusuna önem vermek gerekir. Günümüzde giyim sektöründe başarılı olmak için yaratıcılık, kalite, verimlilik gibi özellikleri taşımak gerekir. Tüketiciler kullanışlı, sağlıklı, rahat ve ekonomik ürünleri tercih etmektedir. Üreticiler bu istekleri kolayca karşılayabilmek için alanında başarılı, yeniliklere uyum sağlayan, üretken kalifiye elemana ihtiyaç duyarmaktadır.

Devamı

Çocuklar için Rüzgarlık ve Anorak kalıpları

2009-07-26 07:15:24

Çocukluktaki 2-6 yaş dönemi oyun çağıdır. Çocuk sürekli gelişme ve hareket hâlindedir. Çocuk giysilerinin rahat, hareketi kısıtlamayacak şekilde tasarlanması, kalıbının buna göre hazırlanması ve üretiminin de buna göre yapılması gereklidir. Bu derste 2 – 6 yaşa göre hazırlanmış vücut ölçü tablosu ve bolluk ilaveleri ile hazırlanmış rüzgârlık – anorak kalıpları ile ara parça geçirilmiş kapüşon kalıbı ve şablonlarını hazırlayabilme bilgi ve becerilerini kazanacaksınız.

Devamı

2-6 Yaş çocuk pantolon dikimi

2009-07-26 07:14:18

Günümüzde, çocuk giyimi de büyüklerin giyimi gibi bu endüstrinin içinde yerini almıştır. 2-6 yaş gelişimi açısından giyim oldukça önemlidir. Seçilen çocuk giysisi onların kişilik gelişimini etkilemektedir. Severek, isteyerek giyecekleri giysiyi hazırlamakta onları mutlu etmiş ve ekndine güvenen, gitimine özen gösteren bakımlı bir nesil yetiştirmiş oluruz. Çocuk giyim çeşitlerinden biri de pantolondur. Pantolon; belden başlayan ve paçaları ayak bileklerine kadar inen kadın, erkek-çocuk giyim çeşididir. Pantolonun farklı model özelliği olan çeşitleri vardır. Ancak bu derste 2-6 yaş pantolonu dikimi ile ilgili bilgiler bulacaksınız. 2-6 Yaş Pantolonu Dikimi Dersi ile ana ve yardımcı malzeme kesimi, dikim planı hazırlama, dikim öncesi hazırlık işlemleri, ara ütü, montaj, son ütü ve son kontrol işlemleri ile ilgili bilgi ve beceriye sahip olacaksınız

Devamı

Çocuk pantolon kalıpları

2009-07-26 07:13:29

Hazır giyim moda akımını üzerinde taşıyan kısmen ucuz ve kolay bir giyim şeklidir. Kişinin giyimde hangi modeli seçeceği, ne kadar kumaş alacağı, kime kaça diktireceği problemini ortadan kaldırmış, görüp beğenme ve aynı anda giyinme zevki ve rahatlığı vermiş bir giyim sanatıdır. Çocuk giyimleri günümüzde yetişkin giyimleri kadar önem taşımaktadır. Çocuğun sürekli gelişme, hareket halinde olduğu düşünülürse çocuk giysilerinin hazırlanması önemi ortaya çıkmaktadır. Bu çalışma ile 2-6 yaş çocuk temel pantolon ölçüleri, temel pantolon kalıbı çizimi, model uygulamalı pantolon kalıbı çizimi, şablon hazırlanması, seri çizimi, pastal resmi hazırlama ve 2-6 yaş çocuk pantolonunda kullanılan ana ve yardımcı malzemelerin özelliklerini öğreneceksiniz.

Devamı

2-6 Yaş çocuk manto dikimi

2009-07-26 07:11:55

Giyim çeşitleri içinde çocuk giysilerinin önemi büyüktür. Çocuk giysilerinde kullanılan kumaş, aksesuar ve modeller seçilirken hareketlerin engellenmemesine ve kumaşın cilde zarar vermemesine dikkat edilir. Mevsimlerin değişimi giysilerin yapısına yansımaktadır. Kışın soğuktan korunmak için kalın ve yünlü kumaşlardan yapılmış giysiler tercih edilir. Bu giysilerden biri de mantodur. 2-6 Yaş Çocuk Manto Dikimi dersinü başarıyla tamamladığınızda sektörde bu alanda üretim yapan işletmelerde çalışma yeterliliğine sahip olabilirsiniz.

Devamı

Manto Dikiş Kalıbı, 2-6 yaş

2009-07-26 07:11:04

Giysi tasarımı, kendi özgün yapısı içerisinde araştırma, model tasarımı, model tanımlama, kalıp tasarımı, teknik çizimler, kesim planı, iş planı, üretim maliyet analizi rapor ve sunumdan oluşmaktadır. Tasarlanan bir modelin model özelliklerini aynen yansıtması ve istenilen yaş gruplarını vücut özelliklerine uyum sağlayabilmesi için iyi bir görüş, kalıp hazırlamak için gerekli bilgi ve becerilerin kazanılmış olması gerekir. Elinizdeki bu derste 2 – 6 yaş vücut ölçüleri doğrultusunda temel manto kalıbı model uygulama ve üretime hazır hale getirme bilgi ve becerilerini kazanabileceksiniz.

Devamı

Kapişon ve Pelerin dikiş kalıpları: 2-6 yaş

2009-07-26 07:09:50

Büyükler gibi çocuklarda güzel giyinmek isterler ve güzel giyindiklerinde mutlu olurlar. Arkadaşlarının arasında güzel giyinmiş bir çocuk önemli olduğuna inanır ve kendine olan güveni artar. 2-6 yaş arasındaki çocuk giyinip soyunmayı yeni öğrendiği için kolay giyip çıkarılan hareketlerini kısıtlamayan kıyafetlere ihtiyacı vardır. Ayrıca çocuklar için severek isteyerek giyecekleri, ruhlarını okşayan kıyafetler seçmek gerekir. Özellikle çocuğun giyim hususundaki özel zevklerine yer vermek kişilik kazanmasına yardımcı olacaktır. Kap ve pelerin soğuktan korunmak için giyilen bir giyimdir. Bu giysiler şapka, bere kapişon, atkı, renkli çoraplar ve ayakkabılarla tamamlanır. Bu derste çocuk ölçü tablosunun ve bolluk ilavelerini kap, kapişon ve pelerin kalıpları ile şablon çizimlerini, ana ve yarımcı malzeme hesaplama işlemlerini öğrenip uygulayabileceksiniz.

Devamı

Kız etek Dikimi

2009-07-26 07:07:24

Çocuğun doğumundan itibaren başlayan giyim ihtiyacını önce ebeveynler seçer. Çocuklar 3-4 yaşlarına geldiklerinde ise kendi giysilerini kendileri seçmek isterler. Bu yüzden çocuk giyiminin yetişkin giyimine oranla albenisi daha çoktur. Çarpıcı renkler, süslü aksesuarlar, cepler, fırfırlar, pililer ve işlemeler çocuk giyiminin olmazsa olmazlarındandır. Çocukların canlılığı, hareketliliği giysilerine de yansır. Çocuk giysilerinden birisi olan etek, çocuğun yaşına uygun, hareketlerini engellemeyecek şekilde hazırlanmalıdır. Bu yaş grubunda etekler model uygulamalı ve süslüdür. Değişik model uygulamaları vardır. Ancak bu derste 1 çocuk eteği dikimi ile ilgili bilgiler bulacaksınız. Sizler de bu ders sonucunda, farklı çocuk etek modellerini dikebilme becerisini kazanacaksınız.

Devamı

Kız etek kalıpları

2009-07-26 07:06:32

Çocuk giyim çeşitlerinden birisi de kız çocuklar için etektir. Etek, bütün bir giysinin alt parçasını oluşturan değişik modellerde hazırlanabilen bir giysi çeşididir. 2-6 yaş Etek Kalıpları Dersinde temel, parçalı, koni, kloş, daire, tüm pilili, model uygulamalı etek kalıp çizimleri ve model uygulamalı etek üretiminde kullanılan kumaş çeşitleri ile malzeme hesaplamaları yer almaktadır. Bu ders ile tüm bu kalıpları kolaylıkla çizebilecek, model uygulayıp, şablon hazırlayabilecek, çocuk eteği uygulanabilecek kumaşları öğrenecek, model analizi yapabilecek, ihtiyacınız olan kumaşı hesaplayabileceksiniz.

Devamı

Çocuk giysi kalıpları bölüm 2 : yaş 2-6

2009-07-26 06:58:16

Giyinme büyükler için önemli olduğu kadar, çocuklar için de önemlidir. 2–6 yaş çocuğu oyun çağı çocuğudur. Bu çağda çocuklar oynarken hareketlerini kısıtlamayacak, beden gelişimlerini engellemeyecek rahat kıyafetlere gereksinim duyarlar. Bunun için kullanılacak kumaş ve modelin özelliği çocuğun yaşı ve yapısı doğrultusunda seçilmelidir. Geleceğimizin garantisi olan çocuklarımızın sık kullandığı kıyafetlerin arasında eşofman önemli bir yer tutar. Bulundukları çağın özelliği itibariyle, rahatlığı ve kullanışlılığı açısından çocukların giysi seçiminde anne ve babalar da sıklıkla tercih etmektedir. Size verilen bu örnekle çocuk ölçülerini ve yaşlar arasındaki ölçü farklarını daha iyi değerlendirebileceksiniz. Çocuk giyimi ile ilgili yapacağınız çizimlerle, çocuk eşofmanı hakkında bilgi ve becerilerinizi arttırabileceksiniz.

Devamı

Çocuk giysi kalıpları, 2-6 yaş

2009-07-26 06:49:10

Çocuk giysi ve kalıplarını hazırlarken önemli noktaları unutmamak gerekir. Çocuklar çok hareketli oldukları için rahat edecekleri, içinde mutlu olacakları kumaş ve modeller, rahatsız olmalarına engel olacak süslemeler uygulamak gerekir. Giydiği giyside rahat edemeyen bir çocuk, o giysiyi bir daha giymek istemeyecektir. Psikolojik olarak çocuğun mutlu olacağı giysiler hazırlanmalıdır. 2–6 yaş çocuk giysilerinden sweatshirt kalıbı, yelek kalıbı, tayt kalıbı ve tayt serisi gibi bilgileri öğrenip kalıplarını hazırlayabileceksiniz. Modanın değişimiyle üretimdeki çeşitlilik, sektörde hızlı üretimi gerektirmektedir. Bu modülün sonunda sektörde çalışabilme bilgi ve beceriniz gelişerek, ülke ekonomisine katkıda bulunabilme şansınız olacaktır.

Devamı

Bayan Bluz Dikimi 2

2009-07-26 06:15:23

Bayan üst giyiminde bluzun çok önemli bir yeri vardır. Fanteziden spora her türlü giysi çeşidinde; örmeden dokumaya her türlü kumaşla sayısız çeşitte ve formda bluz üretilmektedir. Bu örnekle farklı model özelliği olan bluzların üretim planlamalarını, çalışma tekniklerini ve kalite niteliklerine uygun bluzun üretimine yönelik bilgi ve beceriler kazanacaksınız. Edindiğiniz bu bilgi ve beceriler de her türlü üretim çalışmasının temelini oluşturması nedeniyle mesleğinizle ilgili oldukça önemli deneyimlere sahip olacaksınız. Mesleğinize sağlayacağı katkının yanısıra kendinize ve sevdiklerinize de ekonomik ve hızlı bir şekilde çeşit çeşit giysiler üretebileceksiniz

Devamı

Model uygulamalı bluz dikimi

2009-07-26 06:12:13

Bu örnekle model uygulamalı bluz dikimi yeterliliğini sizlere kazandırmak amaçlanmıştır. Tanımlamak istediğimiz bluz modelini yaka, kol, manşet, kapama şekli gibi ana hatları ile değerlendiririz. Bu özellikler ilk bakışta göze çarpan detaylardır. O halde bu detayların doğru ve net dikilmesi, modelin kalite ve estetiğini artıracaktır. Bu dersle, bluz üretiminde kullanacağınız model özelliklerini içeren kapama payı, yaka ve kol ağzı temizleme teknikleri ile ilgili bilgi ve beceriyi bulacaksınız. Bu teknik çalışmaların öğrenilmesi model uygulamalı Bluz Dikimi II örneğinde sizin daha bilinçli çalışmanızı ve başarılı olmanızı sağlayacaktır. Ayrıca bu bilgiler, hazır giyim sektörünün herhangi bir bölümünde yer aldığınızda daha verimli çalışmanızı sağlayacaktır. Modelin yaka, kol ağzı temizleme, kapama payı çeşidinin teknik dikiminin bilinmesi, doğru bluz üretimi yapmanın ilk şartıdır. Bununla birlikte ürün prototipi (numunesi) hazırlama veya bir makineciyi bu çalışma için yönlendirmeniz açısından da önemlidir.

Devamı

Bluz kalıbı dikimi, Bluz kalıbı örnekleri

2009-07-26 06:04:50

Giyim çeşitlerinden biri olan bluz; ceket, mont vb. üst giysilerin altında veya tek olarak etek veya pantolon üzerine giyilen çeşitli kumaşlardan değişik modellerde üretilen bayan giysisidir. Bu örnekle belirlenen bluz modelinin kalıbını hazırlayabilecek, bluz için gerekli ana ve yardımcı malzeme hesaplama işlemlerini yapabileceksiniz.

Devamı