Cahilim.com
Her konuda en basit dersler ve oyun siteleri.

Dikiş Kalıpları , Elbise Kalıpları

Giysi Modelleri, Etek kalıpları, gelinlik kalıpları, Elbise Dikişi, Çocuk ve Bayan Elbise dikimi teknikleri. Erkek elbise dikimi. Dikiş makinesi özellikleri, pratik dikiş teknikleri, yazlık etek ve mini etek modelleri. Gelinlik ve Nişan elbisesi dikimi.


Elbise Kalıpları

2009-07-26 08:02:13

İnsanlardaki farklı giyinme isteği; giyimi çeşitlendirmiştir. Modanın her dönem yenilenmesi standart giysiler yerine, birbirinden farklı kıyafetler üretilmesini de beraberinde getirmiştir. Bunun için yaratıcı zekânın yanında temel kalıp bilginizin de olması gerekir. Model uygulama tekniği üretilecek giysinin modeline göre farklılık gösterir. Bu dersi adıktan sonra temel beden kalıbı üzerine elbise modeli uygulayabileceksiniz. Model uygulamada ne kadar pratik yaparsanız model uygulama beceriniz o oranda gelişecektir. Derste verilen model uygulamalı elbise modelinde, kuplu bir model tercih edilmiştir. Ders sonunda model uygulama, şablonlama, serileme, astar hazırlama ve malzeme hesabı yapmayı öğreneceksiniz.

Devamı

Deri Etek Dikimi 2

2009-07-26 08:01:27

Deri konfeksiyon sektörü hemen bütün üretim aşamalarında el emeğinin yoğun olarak kullanıldığı bir sektördür. Ayrıca deri konfeksiyonun ana hammaddesini oluşturan deri standart ve her zaman ihtiyaçlara uygun olarak hazır bulunmadığından, hammaddenin talepler doğrultusunda hazırlanması da deri konfeksiyonda önemli bir üretim aşaması olmaktadır. Deri konfeksiyon sektöründe üretimde kullanılan teçhizatın yeniliği ve kalitesi ürünün kalitesini ve genel olarak verimliliği etkilediğinden, üretim teknolojisinde meydana gelen değişiklikleri yakından takip edilmelidir. Türk deri konfeksiyon sektöründe kullanılan teknoloji rakip ülkelerin birçoğuna göre ileri durumdadır. Deri Düz Dar Etek Dikimi I dersinde deri etek dikiminde uygulanan teknik çalışmaları ve bunlarla ilgili teorik bilgileri aldınız. Deri Düz Dar Etek Dikimi II dersinde ise eteğinizin ana ve yardımcı malzemelerinin kesimi, dikimi ile son ütü-son kontrol işlemlerini bulacaksınız. Tüm önerileri de dikkate alarak çalıştığınızda kaliteli bir ürün elde ederek, üretim yapmanın zevkine varacaksınız.

Devamı

Deri Etek Dikimi

2009-07-26 08:00:53

Deri ilkçağlarda örtünme ihtiyacını karşılamak için kullanılmışsa da günümüzde modern giyimin vazgeçilmez bir parçası olmuştur. İnsanların istek ve ihtiyaçlarına cevap verebilmek için kendini yenileyen, teknolojiye açık bir sektör halini almıştır. Ayrıca saraciye, otomobil sektörü, ev tekstili alanlarında da önemli rol üstlenmiştir. Gelişmiş ve gelişmekte olan ülkeler arasında rekabet ortamının yoğun yaşandığı günümüzde deri giyim sektörü, ekonomiye, istihdama katkısı nedeniyle ülkemiz için önemli bir yere sahiptir. Uluslararası pazardaki varlığını devam ettirebilmesi için deri giyim sektörünün en önemli dayanağı kaliteye önem verme, titiz çalışma ve model zenginliğidir. Bu özelliklerini devam ettirilebilmesi ve daha iyiye götürülebilmesi için kalifiye iş gücüne ihtiyaç vardır. Bu da ancak yenilikleri izleyen, kendini geliştiren ve teknolojiyi kullanan nitelikli teknik eleman yetiştirmekle karşılanabilir. Giyim Üretim Teknolojisi alanı için hazırlanan bu ders, deri ütüleme teknikleri, deri etekte kullanılan yırtmaç, bel temizleme, ilik açma, düğme dikme teknik çalışmalarını içermektedir

Devamı

Bayan çanta dikimi

2009-07-26 08:00:04

Modanın vazgeçilmezi olan ve giyimi tamamlayan aksesuarlar, günümüz modern giyiminin sanat ve teknik anlayışı içinde her geçen gün gelişmekte ve önemi artmaktadır. Giyim aksesuarının biçim ve süslemelerinde, ulusal sanatlarımızdan daha fazla yararlanma gereği ortaya çıkmıştır. Bu nedenle diyebiliriz ki bize özgü değerli sanatlarımızın unutulmamasını ve diğer toplumlar tarafından daha fazla tanınmasını sağlayabiliriz. Giyim aksesuarını tamamlayan unsurların başında çanta gelmektedir. Çanta: cüzdan, saç fırçası, makyaj malzemeleri, cep telefonu vb. boyutlarına göre artan veya azalan oranda eşya taşımaya yarayan bir aksesuardır. Hazırlanan bu derste, giyime uygun çanta modeli ve malzeme tespitini, kalıbını, süslemesini, dikimini, astarlama işlemini ve son kontrol işlemlerini öğrenip uygulayabileceksiniz.

Devamı

Bayan Body Kalıpları

2009-07-26 07:59:17

Bir giysinin estetik ve fonksiyonel karakteristikleri, o giysinin vücuda oturma derecesi ile ilişkilidir. Vücuda iyi oturan bir giysi estetik olarak iyi görüneceği gibi aynı zamanda giyen kişi açısından maksimum konforu ve hareket serbestliğini de sağlamalıdır. Body Kalıpları dersi çocuk ve kadın body kalıbını tekniğine uygun olarak hazırlayabilmeniz; kadın body seri çizimini tekniğe uygun yapabilmeniz ve ayrıca kadın body için yardımcı malzeme hesaplamalarını verimlilik ilkelerine göre çalışabilmeniz için hazırlanmış ders materyalidir. Kendinizi bu yönde geliştirdiğiniz takdirde body üreten firmalarda iş imkânı bulabilirsiniz, kendi tasarımlarınızla ve üretiminizle de bu sektöre ve ülke ekonomisine katkıda bulunabilirsiniz.

Devamı

Bluz Dikimi -2

2009-07-26 07:58:28

Kişilerin kendilerine olan güvenlerini artıran, onlara ayrı bir görünüm vererek, kişilik kazandıran giyim her geçen gün önemini arttırmaktadır. Terziliği meslek edinmek isteyenler, kişiye özel dikim için eğitim almak isteyenler, terziliğin en basit basamaklarından biri olan bluz dikimini öğrenmelidir. Hazırlanan bu dersle bluz dikimi yeterliliğini sizlere kazandırmak amaçlanmıştır. Tanımlamak istediğimiz bluz modelini yaka, kol, manşet, kapama şekli gibi ana hatları ile değerlendiriniz. Bu özellikler ilk bakışta göze çarpar. O halde bu özelliklerin doğru ve net dikilmesi modelin kalite ve estetiğini artıracaktır. Bu derste Bluz kesimi, bluz dikim öncesi hazırlık işlemleri, bluz dikimi, bluz son ütü ve son kontrolü işlemleri ile ilgili bilgi ve becerileri bulacaksınız

Devamı

Bluz Dikimi -1

2009-07-26 07:57:49

Hazırlanan bu dersle bluz dikimi yeterliğini sizlere kazandırmak amaçlanmıştır. Tanımlamak istediğimiz bluz modelini, yaka, kol, manşet, kapama şekli gibi ana hatları ile değerlendiririz. Bu özellikler ilk bakışda göze çarpan detaylardır. O halde bu detayların doğru ve net dikilmesi modelin kalite ve estetiğini artıracaktır. Bu ders içinde bluz üretiminde kullanacağınız model özelliklerini içeren kapama payı, yaka ve kol ağzı temizleme teknikleri ile ilgili bilgi ve becerileri bulacaksınız. Bu teknik çalışmaların öğrenilmesi Bluz Dikimi II dersinde sizin daha bilinçli çalışmanızı ve başarılı olmanızı sağlayacaktır.

Devamı

Bluz kalıpları

2009-07-26 07:55:19

Kalıp hazırlama, bedene uygun giysi elde etme aracıdır ve keyifli bir süreçtir. Temel kavramlar kalıp hazırlamanın püf noktasıdır. Ayrıca, modadaki gelişmeleri yansıtacak değişiklikleri kalıba aktararak giysi oluşturmak heyecan vericidir. Uygulanabilir tasarımların ortaya çıkarılmasında yaratıcılık açısından hiçbir sınırlama yoktur. “Temel Kadın Beden Kalıbı” dersinde gerekli temel bilgileri aldınız. “Bluz Kalıbı I” dersi ile pens kaydırma çizimleri, kapanma payı ve yaka çizimleri, kol ve manşet çizimleri, bedenden çıkan yaka çizimleri, bedenden çıkan kol çizim işlemlerini öğreneceksiniz. Bu derste öğreneceğiniz kalıp çizimlerinden birini seçerek, kullanılan kumaşa ve giyilmek istenilen yere göre giysinize farklı bir görünüm sağlayabilirsiniz.

Devamı

Giysilerde Bel temizleme

2009-07-26 07:49:03

Giyim üretim teknolojileri alanında çalışanlar için, teknik çalışmalar büyük önem taşımaktadır. Teknik çalışmaların hatasız ve yerinde olması, giysinin kalitesinin artmasını sağlar. Kaliteli üretimi sağlamak ve bunu kalıcı kılmak kalifiye elemanla sağlanabilir. Bu ders, bel çalışma tekniklerini içermektedir. Bu çalışmalar teknik olarak verilmiştir. Dersle, bu teknikleri nerede ve nasıl kullanacağınızı öğreneceksiniz. Bunları giysi, kumaş ve model özelliğini dikkate alarak kullanmanız daha kaliteli ürün elde etmenizi sağlayacaktır.

Devamı

Bebek Tulumu Dikimi

2009-07-26 07:47:23

Çocuk giyimi alanı tekstil sektörünün önemli bir kolunu oluşturmaktadır. Günümüzde yaşam standartlarının yükselmesiyle birlikte, moda kavramı da hayatımızda çok daha önemli bir yere sahip olmuştur. Modada görülen bu yükseliş çocuk giyimine de farklı yaklaşımlar getirmiştir. Bu nedenle çocuk giyim firmalarının sayısında artış olmuştur. Dünyada olduğu gibi ülkemizde de pek çok çocuk giyimi firması faaliyet göstermektedir. Bu firmalar gerek iç, gerekse dış piyasaya yönelik olarak üretim yapmaktadır. Sizleri çocuk giyim sektörüne hazırlayan “Çocuk Giyim Modelistliği” alanının temel konularından biri “Bebe Tulumu Üretimi”dir. Bu ders sayesinde bebe tulumu üretimiyle ilgili ayrıntıları öğrenecek ve çocuk giyimi alanına ilk adımı atmış olacaksınız.

Devamı

Bebek Giysi kalıpları 2

2009-07-26 07:46:06

Çocuğun bebelik dediğimiz ilk yılları onun gelişiminin temel taşlarını oluşturmaktadır. Temel bilgi ve becerilerin bu erken gelişim yıllarında kazanılması nedeniyle bebelik çağı büyük önem taşımaktadır. Bu nedenle, bebeğin yapacağı tüm aktivitelerin kısıtlanmaması için, rahat modellerin ve hassas olan bebe cildine zarar vermeyecek kumaşların tercihi önem kazanmaktadır. Bu belirtilen hususlarla beraber bebe giysisinde kullanılacak olan aksesuarların da rahatsız edici olamamasına dikkat edilmelidir. Bu dersi başarı ile tamamladığınızda föy çizimine uygun mama önlüğü kalıbı, zıbın takımı kalıbı, bebe yelek kalıbı, bady kalıbı, bebe tulum kalıbı hazırlayabilecek, uygun malzemeleri belirleyerek verimlilik ilkeleri doğrultusunda ana ve yardımcı malzeme hesabı yapabilecek bilgi ve becerileri kazanabileceksiniz.

Devamı

Bebek Giysi Kalıpları

2009-07-26 07:45:01

Çocukluk çağı içerisinde bebe giysileri ayrı bir önem taşımaktadır. Bebe bu dönemde sürekli gelişme ve hareket halindedir. Bebeğin hareketlerini kısıtlamayan temiz ve güzel giysiler, onun mutlu ve huzurlu olmasını sağlar. Kişilik temellerinin atıldığı bu dönemde bebeğin ruhsal ve fiziksel gelişimine uygun giysi seçiminin önemi bu noktada ortaya çıkmaktadır. Siz de bu dersle kazanacağınız bilgi ve becerilerle 0-2 yaş bebe için çeşitli modelleri rahatlıkla ve zevkle uygulayabileceksiniz. Uyguladığınız bu modelleri bebeler üzerinde gördükçe keyif alacak, siz de onlar kadar mutlu olacaksınız. Kendinizi bu yönde geliştirdiğiniz takdirde bebe giysileri üreten firmalarda iş imkânı bulabilir, kendi tasarımlarınızla ve üretiminizle de bu sektöre ve ülke ekonomisine katkıda bulunabilirsiniz.

Devamı

Bebek Body dikimi

2009-07-26 07:44:24

giyim; kendi içerisinde, kadın giyimi, erkek giyimi, çocuk giyimi ve bebe giyimi olarak bölümlere ayrılmıştır. Bu bölümlerden biri olan bebe giyimi de kendi içerisinde çeşitlilik göstermektedir. Bunlardan biri de bebe bodysidir. Body, vücudu saran bir giysidir. Değişik modelleri olmamakla birlikte, vücudu sıcak tutması ve sağladığı kullanım kolaylığı açısından tercih edilmektedir. Bu ders ile bebe bodysi dikimi ile ilgili kesim, dikim, son ütü ve son kontrol işlemlerini yapabileceksiniz.

Devamı

Erkek Kot pantolon dikimi

2009-07-26 07:39:26

Anavatanı ABD olan blue jeanı moda akımlarının etkisiyle tüm dünyaya yayılmış ve evrensel bir giysi haline gelmiştir. Kumaş menşei pamuk olan jean pantolon pamuğun İngilizce karşılığı olan cotton kelimesinin okunuşu, dolayısıyla dilimize jean olarak geçmiştir. Moda dünyasındaki popülerliği ve kullanım rahatlığıyla her yaştan insanın tercihi olan jean pantolonları giysiler arasında da çok önemli bir yere sahiptir. Jean kumaşın sağlamlığı ve kolay bakım özellikleri bu tür giysileri çocuklar için vazgeçilmez kılmıştır. “Çocuk Giyim Modelistliği” dalının gereklerinden biri olan “12-16 Yaş Erkek Jean Pantolon Üretimi” konusu bu derste ele alınmış ve sizlere konuyla ilgili bilgi ve açıklamalar verilmiştır. Bu derste 12-16 yaş erkek jean pantolon kesim, dikim işlemleri ve jean pantolon son ütü ve kontrol işlemleri hakkında bilgi ve beceri kazanacaksınız

Devamı

Erkek Kot pantolon kalıpları, 12-16 yaş

2009-07-26 07:38:35

Jean giysiler sürekli değişen modadan etkilenmeden uzun süre demode olmadan kullanılabilirler. Günlük hayatta hareket ve kullanım kolaylığı sağlayan jean pantolon giyme isteği yaş ve cinsiyet farkı olmaksızın gittikçe artış göstermektedir. Jean pantolon bir moda olarak görülmektedir ve gelişen moda trendinde artık çok farklı işlem yapılmaktadır. Jean pantolonlar yalnızca spor giysi olarak farklı model ve kesimleriyle; farklı kumaş özellikleri ve göz alıcı nakışlarıyla günün her saatinde kullanılabilir giysi türü hâline gelmiştir. Ülkemizde gelişen sanayinin yanında yer alan hazır giyim alanı ihracatta çok büyük öneme sahiptir. Hazır giyim üretiminin uluslararası standartlarda olması için, hazır giyimin temelini kapsayan kalıp bilgisinin çağın gereğine uygun olması gerekmektedir. Bu dersle 12-16 yaş erkek jean pantolon kalıbı hazırlık işlemlerini tamamlayıp şablon çizimi yapabileceksiniz. Seri çizimlerini yaparak pastal resmi hazırlayabileceksiniz. Jean pantolon için kumaş özelliklerini belirleyecek kumaş ve malzeme hesabı yapabileceksiniz.

Devamı

kız elbise kalıpları, 12-16 yaş

2009-07-26 07:37:38

Bu derste çocuk giyimi için 12-16 yaş elbise kalıbı hazırlamayı öğreneceksiniz. İstediğiniz elbise modelinin kalıbını çıkarabileceksiniz. Hazır giyim sektöründe kalifiye bir eleman olmak için büyük bir adım atacaksınız. Günümüzde giyim sektöründe başarılı olmak için, yaratıcılık, kalite, verimlilik gibi özellikleri taşımak gerekir. Tüketiciler kullanışlı, sağlıklı, rahat ve ekonomik ürünleri tercih etmektedirler. Üreticiler bu istekleri kolayca karşılayabilmek için bilimsel ve teknolojik metotları bilen, kullanan, alanını geliştiren, yeniliklere uyum sağlayan üretken insan gücüne; kalifiye elemana ihtiyaç duymaktadır.

Devamı

Bluz kalıpları, 12-16 yaş kızlar için

2009-07-26 07:35:42

Çocuk giysi tasarımı ve kalıp hazırlamada en önemli unsur, çocuğun gelişim evreleri hakkında bilgi sahibi olmak ve bu özellikler doğrultusunda kalıp çıkarmaktır. Bu ders 12- 16 yaş çocuk giysi tasarımı ve kalıp hazırlama çalışmalarına yardımcı kaynak oluşturmak amacı ile hazırlanmıştır. Çalışmadaki çizimler sektördeki çeşitli firmaların baz kalıplarından ve çeşitli üniversitelerin hazır giyim bölümü kaynaklarından alınmıştır. Ölçü tabloları ise ismi geçen firmaların hâlâ kullanmakta oldukları standart ölçü tablolarıdır. Farklı sistemlere göre de verilmiş ölçü tabloları yer almaktadır. 12-16 yaş grubu temel ve model uygulamalı bluz kalıbı üzerine çalışılan bu ders sizlere seçmiş olduğunuz meslekte yol gösterecektir.

Devamı

Çocuk mont dikimi, 6-12 yaş

2009-07-26 07:28:02

Çocukların canlılığı hareketliliği giysilerine de yansır. Çocuk giysilerinden biri olan mont, çocuğun yaşına uygun, hareketlerini engellemeyecek şekilde hazırlanmalıdır. Mont üretiminde değişik model uygulamaları vardır. Bu derste mont dikimi ile ilgili bilgiler bulacaksınız. Sizler de bu dersin sonunda farklı çocuk mont modellerini dikebilme becerisini kazanacaksınız.

Devamı

6-12 yaş çocuk manto kalıpları

2009-07-26 07:27:10

6-12 yaş için manto, dış giyim grubunda önemli bir yer tutar. Bu derste 6-12 yaş çocuk manto kalıbını öğreceksiniz. 6-12 yaş çocukların ölçülerini öğrenip anatomileri hakkında bilgilenerek uygun modelin kalıbını çizip, mantolarda uygulanan yaka çeşitleri, model özelliğine göre açılım yapmayı, şablonlamayı, astar kalıbı hazırlamayı, seri farkı tablosundan yararlanarak seri çizimini yapmayı öğreneceksiniz. Bu mesleğe gönül vermiş bireyler olarak başarılı olmak için bu derste verilen bilgiler doğrultusunda kendinizi geliştirecek ve çalışacak, meslekte yerinizi alabileceksiniz.

Devamı

Gömlek kalıpları

2009-07-26 07:26:17

Bu derste 6-12 yaş çocuk giysilerinden biri olan gömlek üzerinde durarak bu konuda sizlerin bilgi sahibi olmasına katkıda bulunacağız. Bu yaş grubunda çocuk, giyimin önemli olduğunu görüp kendi kararlarını uygulamaya başlar. Bu dönemdeki çocuklara sunacağımız giyim tarzında, üzerinde durmamız gereken seçtikleri kıyafetlerde renk ve model olarak kendilerini ifade etmelerini sağlamaktır. Bu derste 6-12 yaş gömleği için tekniğine uygun ölçülerde temel gömlek kalıbı hazırlamayı, manşet çeşitleri ve kol yırtmaç çeşitlerini, tekniğine uygun olararak çalışmayı,tekniğine uygun olarak 6-12 yaş gömlek şablonunu hazırlayarak, 6-12 yaş gömlek seri çizimini, tekniğine uygun olarak hazırlamayı öğreneceksiniz. Bu bilgiler doğrultusunda kendinizi geliştirip çocukların isteklerini göz önünde bulundup onlara hitap eden modellerin kalıplarını hazırlayabileceksiniz

Devamı

Etek kalıpları, 6-12 yaş kızlar için

2009-07-26 07:25:21

Giyim çeşitlerinden biri de çocuk eteğidir. Etek, vücudun belden aşağısına giyilen değişik biçimlerdeki bir giysidir. Çocuk eteğinin farklı model özelliği olan çeşitleri vardır. Ancak bu derste 6 -12 yaş çocuk temel çizimi, model uygulamalı etek ve seri çizim ilgili bilgiler bulacaksınız.

Devamı

Çocuk eşofman kalıpları, 6-12 yaş

2009-07-26 07:24:15

Çocuk giyimi kendi içinde çeşitlilik gösterir. Çocukluk dönemi sürekli gelişimi beraberinde getirmektedir. Bu hızlı gelişim yaşlara ve boya göre gruplandırılmıştır. Çocuk giyiminde yaş grubuna veya bütün boya göre ölçülendirme yapılır. Bu derste 6- 12 yaş çocuk eşofman kalıp çizimini, kesim ve dikim talimatı hazırlamasını ve eşofman şablonu işlemlerini öğreneceksiniz.

Devamı

Kız çocukları için Elbise dikimi, 6-12 Yaş

2009-07-26 07:23:25

6–12 yaş çocukların okul çağıdır. Kız çocuk elbiseleri süslemeleriyle renk ve modelleriyle çocuğun hoşuna gidecek tarzda olmalıdır. Mevsimine göre kısa veya uzun kollu boydan elbiseler, büzgülü etekler rahatlıkla giyilebilir. Bu derste 6–12 yaş elbise üretimi için model analizi yapmayı, asgari çalışma talimatlarını, kalite nitelik formlarını, makine parkını oluşturmayı öğrenecek, dikim işlemiyle ilgili bilgileri, son ütü ve son kontrol işlemleriyle ilgili bilgileri bulacaksınız. Ayrıca çocuk elbisesi dikim ve süsleme tekniklerini öğrenerek farklı çocuk elbisesi modellerini dikebilme bilgi ve becerisini kazanacaksınız.

Devamı

6-12 Yaş kız çocukları için Elbise kalıpları

2009-07-26 07:22:31

Bu belgenin birinci bölümünde 6–12 yaş çocuk elbisesi temel beden kalıbı, ikinci bölümünde model uygulamalı elbise kalıbı, üçüncü bölümde seri çizimi yapabileceksiniz. Dersin son bölümünde ana ve yardımcı malzemeleri hesaplamayı öğreneceksiniz. Bu dersi başarıyla tamamladığınızda Giyim Üretim Teknolojisi alanına ait üretim yapan işletmelerde 6–12 yaş çocuk giysi kalıpları ile ilgili çalışma ortamı bulabileceksiniz.

Devamı

Çocuk pantolon kalıpları, 6-12 yaş

2009-07-26 07:21:28

Çocuk giysi kalıpları çocuğun gelişimi dikkate alınarak hazırlanmalıdır. Çocuk, fizyolojik faaliyetlerinde rahat ettiği sürece ruhen ve bedenen karakter itibariyle sağlam, neşeli ve mükemmel bir insan olacaktır. Çocuk dış giysilerinden biri olan pantolon, rahatlık açısından hem kız hem erkek çocuklar için vazgeçilmez bir giysidir. Giysinin alt parçası olarak giyilen pantolon, bacakları saran, diz altından ayak bileğine kadar farklı uzunluklarda yapılabilen çocuk giysisidir. 6 – 12 Yaş Pantolon Kalıbı dersi, çocuk pantolon kalıplarının temel çizimleri, şablon çizimleri ve seri çizimlerini kapsamaktadır. Bu ders ile standart ölçü tablosunu kullanarak istediğiniz yaş grubunun ölçülerinde çocuk pantolon kalıplarını hazırlayabilecek, şablonlayıp dikime hazır hậle getirebileceksiniz. Aynı zamanda hazırladığınız şablonlar üzerinde büyültme-küçültme yaparak (seri çizimi) diğer bedenlerin kalıplarını da elde edebileceksiniz.

Devamı