Cahilim.com
Her konuda en basit dersler ve oyun siteleri.

Dikiş Kalıpları , Elbise Kalıpları

Giysi Modelleri, Etek kalıpları, gelinlik kalıpları, Elbise Dikişi, Çocuk ve Bayan Elbise dikimi teknikleri. Erkek elbise dikimi. Dikiş makinesi özellikleri, pratik dikiş teknikleri, yazlık etek ve mini etek modelleri. Gelinlik ve Nişan elbisesi dikimi.


Model uygulamalı kadın pantolonu kalıbı

2009-08-03 23:00:32

Pantolon günümüz kadınlarının vazgeçilmez bir giysisidir. Model ve kumaş çeşitliliği ile gece ve günün her saatinde rahatlıkla giyilmektedir. “Temel Kadın Pantolonu” ve “Düz Dar Etek” derslerinde “Model Uygulamalı Kadın Pantolonu” dersinü çalışabilmek için gerekli temel bilgileri aldınız. “Model Uygulamalı Kadın Pantolon Kalıbı” dersinde ise bu temel kalıplardan uygun olanı seçerek model analizini, model uygulama işlemlerini, açma işlemlerini, şablon hazırlama işlemlerini, seri çizim işlemlerini, pastal resmi hazırlama işlemlerini, kadın pantolonu için gerekli ana ve yardımcı malzeme hesaplama işlemlerini yapabileceksiniz. “Model Uygulamalı Kadın Pantolonu” dersinü başarıyla tamamladıktan sonra bu alanda bir iş yerinde çalışabilir, sipariş üzerine üretim yapabilir veya giysilerinizi kendiniz hazırlayarak aile ekonomisine katkıda bulunabilirsiniz.

Devamı

Manto kaban dikimi

2009-08-03 22:58:56

Günümüzde giyime artık ihtiyacın yanı sıra kişinin görüş ve düşüncelerini yansıtan, kendine güven duygusunu geliştiren, başkaları üzerindeki etkiyi artıran bir tüketim maddesi olarak bakılmaktadır. Bir üst giyim olan manto-kaban, sonbahar kış mevsimlerinde kullanılması nedeniyle kumaş tercihi bu doğrultuda yapılır (Kaşmir, kaşe, süet, nubuk, vb.). Değişik kup, cep, yaka, kapanma çalışmalarıyla model zenginliği sağlanır. Giyileceği yer ve zamana göre uygun renk ve tarzda üretilir. Uygun yardımcı malzeme ve aksesuarlarla görünüm zenginleştirilir. Bu derste “Manto – Kaban Üretimi ” için gerekli model analizi, asgari çalışma talimatları, kalite nitelikleri formlarını, makine parkını oluşturarak manto-kaban üretimi, kontrolü, ütüsü konuları ile ilgili bilgiler bulacaksınız. Bu ders ile verilen bilgiler sektörle iş birliği içinde hazırlanmıştır. Alacağınız bu ders eğitimi ile manto-kaban üretimi becerisi geliştirerek sektörde bu alanda faaliyet gösteren firmalarda rahatlıkla görev alabileceksiniz.

Devamı

Manto kaban kalıbı 2

2009-08-03 22:58:14

Bilindiği gibi bir kalıbı başarıyla hazırlamak tek başına yeterli değildir. Bunun yanında büyültme küçültme anlamına gelen seri çiziminin de yapılması gerekir. Kumaşı ekonomik kullanmak için malzeme hesabı da şarttır. Bu derste “Manto–Kaban Kalıbı I” dersinde daha önce hazırlanan model uygulamalı manto kalıbının seri tablosunu hazırlama, sırçama noktaları ve yönleri, sıçrama oranları, seri çizim işlemleri, ana ve yardımcı malzeme hesaplamayı göreceksiniz. Bu ders ile verilen bilgiler, sektörle işbirliği içinde hazırlanmıştır. Alacağınız bu ders eğitimi ile, manto-kaban kalıbı seri çizimi becerisi geliştirerek, sektörde bu alanda faaliyet gösteren firmalarda rahatlıkla görev alabilirsiniz.

Devamı

Manto kaban kalıbı

2009-08-03 22:57:38

Manto, Fransızca “Monteau” kelimesinden gelir. Elbisenin üzerine giyilen, ceketten uzun çeşitli biçimlerdeki kadın üst giysisidir. Bu derste temel manto çizimi, iki parçalı kol çizimi, model uygulamalı manto çizimi açma işlemleri, şablon hazırlama, astar şablonu hazırlama ve tela kalıbı hazırlama işlemlerini öğreneceksiniz. Bu derste verilen bilgileri sektörle işbirliği içinde hazırlanmıştır. Alacağınız bu ders eğitimi ile, manto-kaban kalıbı çizimi becerisi geliştirerek sektörde bu alanda faaliyet gösteren firmalarda rahatlıkla görev alabilirsiniz.

Devamı

Erkek şort kalıbı

2009-08-03 22:56:46

Uzun yıllar erkek giyimi “kravat ve takım elbise” olarak tanımlanmıştır. 50’ li yıllarda gençlik, bu görüşün değişimini zorlamışsa da esas devrim; jean’in kabul görmesiyle oluşup erkekleri üniformadan çıkarmıştır. Boş vakitlerin değerlendirilmesi, spora artan ilgi, spor (günlük) giyime olan ihtiyacın artmasını sağlamıştır. Bu derse başlamadan önce “Erkek Pantolon Kalıbı I-II” derslerini aldınız. “Erkek Şort Kalıbı” dersinü başarıyla tamamladığınızda sektörde bu konuyla ilgili iş alanlarında çalışabileceksiniz.

Devamı

Erkek pijama dikimi

2009-08-03 22:55:42

Pijama, yatak kıyafeti olarak rahatlığı ön planda gelen bir giysidir. Bu nedenle seçilecek kumaşın, uygulanacak modelin kullanışlı olması gerekir. Erkek pijaması, günümüzde gencinden yaşlısına, tüm erkeklere farklı renk ve kumaş alternatifleriyle hitap etmektedir. İç giyim ürünleri sınıfına giren pijama üretiminde, giysinin sık yıkanacağı dikkate alınarak, yıkanmaya elverişli, teri emen ve sağlıklı olması nedeniyle pamuklu kumaşlar tercih edilmektedir. Bunun yanında renk, görünüm, yumuşaklık gibi özellikleriyle saten ve ipekli kumaşlarda erkek pijama üretiminde kullanılmaktadır. Bu derste, erkek pijamasının; model tanımlanmasından başlayarak kesimi, tekniğine uygun dikimi, son ütü ve son kontrol işlemleri anlatılmaktadır. Erkek Pijama Üretimi dersinü başarıyla tamamladığınızda, erkek pijama üretimiyle ilgili tüm bilgi ve becerileri öğrenmiş olacaksınız. Derste verilen örnek pijama dikimi yardımıyla daha farklı renk, kumaş ve modellerde pijama dikimi yapma şansına sahip olabileceksiniz.

Devamı

Erkek bermuda şort dikimi

2009-08-03 22:55:06

Seçmiş olduğumuz bu ders ile sektörde önemli biryere sahip erkek giyim modalistliği dalında, erkek bermuda kalıbını hazırlama, ana ve yardımcı malzeme hesabı yapabilme becerisini kazanacaksınız. Kazandığınız bilgi ve becerilerinizi geliştirerek erkek giyim sektöründe uzmanlık seviyesine ulaşabileceksiniz.

Devamı

Kadın iş gömleği kalıbı

2009-08-03 22:53:04

İş hayatının birçok bölümüne giren iş giysilerinin modelleri, yapılan işin amacına uygun olarak tasarlanmakta, belirlenen model hem bayan hem de erkekler için kullanılabilmektedir. İş giysileri çalışanları çalışma ortamının olumsuz etkilerinden korurken, kişilere çalışma rahatlığı sağlar. İş önlükleri, iş tulumları, iş gömlekleri, iş elbiseleri ve bazı meslek elemanlarına özel işçi takımları, iş giysilerine örnek verilebilir. İş giysilerinin kullanıldığı çalışma ortamları daha düzenli bir görünüme sahiptir. Aynı zamanda özenle çalışıldığı, işin önemsendiği ve iş disiplininin var olduğu düşüncesi yaratır. İş giysilerinin kullanımı bireye bulunduğu iş yerinin bir parçası olarak sorumluluklarını taşıma heyecanı verir. Bu derste kalıbı hazırlanan kadın iş gömleği için belirlenen model; piyasa araştırması sonucunda iş yerlerinde sıkça kullanılan, çevrede kabul görmüş olan bir iş gömleğidir. Kadın İş Gömleği dersinü başarı ile tamamladığınızda iş gömleğine ait ölçüleri, ölçüye uygun olarak föy çizim tekniği ile iş gömleği kalıbı elde etme ile ilgili tüm işlemlerini, ana-yardımcı malzeme hesaplamalarını yapabileceksiniz. Daha sonra kullanım amacına uygun bir model belirleyerek, yapacağınız küçük değişikliklerle istediğiniz bir iş gömleği modelinin kalıplarını da elde edebilirsiniz.

Devamı

Kadın işçi tulumu kalıbı

2009-08-03 22:52:33

Rahatlık ve kolaylık sağlayan giyim çeşitlerinden olan kadın işçi tulumları özellikle çalışan bayanlar için önemli bir yere sahiptir. Bay-bayan giyimi olarak kullanılmaktadır. Hastane çalışanları, çeşitli kurum ve kuruluşlarda hizmetli ve görevli elemanlar rahatlıkla bu giysileri kullanmaktadır. Kullanılan kumaş ve malzemeler; özellikle temizliği kolay, sağlıklı rahat kumaşlardan yapılmaktadır. Bu dersi tamamladığınızda, herhangi bir iş elbisesi hakkında bilgi sahibi olarak, kalıbını hazırlama becerisine sahip olabilir, iş elbisesi üretimi yapan bir firmada çalışabilirsiniz.

Devamı

Elbise üretimi

2009-08-03 22:51:39

Elbise, tek parçadan oluşan, hareket rahatlığı sağlayan, spor ve fantazi çeşitleri bulunan, giyinme alanı geniş bir giysi çeşididir. Genel olarak elbise; yakalı- yakasız, kollukolsuz, önden veya arkadan açık, düğmeli veya fermuarlı çalışılmaktadır. Çok çeşitli model özelliklerine sahip bir giysi türüdür. Elbiseler kumaş ve model özelliklerine göre abiye ve spor tarzda, dokuma, örme kumaşlardan veya diğer yüzeylerden (doğal veya yapay deri) üretilmektedir. Her yaş grubundaki bireyler tarafından tercih edilmektedir. Model uygulamalı elbise üretimi dersinü başarı ile tamamladığınızda elbise kesimi, yapabileceksiniz. Ebise dikim işlemlerini öğrenerek, son ütü ve son kontrol işlemlerini yapabileceksiniz. Bu derste verilen örnek elbise üretimi yardımı ile çok farklı modellerde elbise üretimi yapma şansına sahip olacaksınız.

Devamı

Tayt ve Body dikimi

2009-08-03 22:50:45

Likralı kumaşların kullanılmaya başlanmasıyla birlikte vücudu saran giysilerin kullanımı oldukça fazlalaşmıştır. Çünkü tayt ve body kullanıcıya rahat hareket imkanı sağlar. Tayt ve bodynin kullanışlı, sağlıklı, rahat ve ekonomik olması üretimini artırmaktadır. Çeşitli meslek gruplarında kullanılmakla birlikte, giysi içine (ceket hırka vb) giyilebilmesi nedeniyle de tercih edilmektedir. Talebin yoğun olması bu alanda yetişmiş eleman ihtiyacını da arttırmaktadır. Son yıllarda, modanın da etkisiyle yaşanan hızlı değişim, üretimde esnekliği ve çeşitliliği zorunlu hale getirmektedir. Sektörün ihtiyacı olan kalifiye elemanın özelliklerini kazandırmak amacıyla verilen ders sistemiyle, sizler de iş bulma şansınızı arttırmış olacaksınız. Bu derste tayt ve bodynin üretim tekniklerini öğreneceksiniz. Yuvarlak örme kumaş ile üretim yapmak, dokuma kumaşla üretim yapmaya nazaran daha kolay ve pratiktir. Siz de edindiğiniz bilgi ve becerilerle bu dalda iş bulma fırsatını yakalamış olacaksınız.

Devamı

Kadın ceketi dikmek

2009-08-03 22:49:47

Son yıllarda hazır giyime olan talep artışından dolayı, ülkemizde hazır giyim sanayi hızlı bir gelişme göstermiştir. Bilim ve sanat öğretiminin her dalında olduğu gibi, yaygınlaşan ve sürekli gelişme gösteren bir dal olan kadın giyiminin ülkemizde önemli bir yeri vardır. Özellikle, çağımızın ağırlaşan ekonomik koşulları, kadınlarımızı çeşitli meslek alanlarına yöneltmiştir. Bu gerçek doğrultusunda kadınlarımız günümüzün geniş imkânlarından ve moda akımlarından esinlenerek özlerinde taşıdıkları üstün beğeni gücüyle kendilerine uygun giyimleri seçmektedir. Bu sebeple, kadın giyimleri sektörde üretim bakımından önemli yer kaplamaktadır. Kadın ceketi, bir üst giyimdir. Çalışan kadının her zaman ve her mevsimde kullanılması nedeniyle kumaş tercihi bu doğrultuda yapılır (yünlüler, gabardinler, flaneller, buklet, keten ve koton, vb.). Giyileceği yer ve zamana göre uygun renk ve modelde üretilir. Bu derste kadın ceket üretimi için gerekli model analizi, asgari çalışma talimatları, kalite nitelik formları, makine parkını oluşturarak kadın ceket üretimi, kontrolü, ütüsü ile ilgili bilgileri bulacaksınız. Bu ders sonunda kazanacağınız bilgi ve beceriler doğrultusunda, kadın ceketi üretimi becerisini geliştirerek sektörde bu alanda faaliyet gösteren firmalarda başarılı, nitelikli, aranılan eleman olarak görev alabilirsiniz.

Devamı

Erkek pantolon dikimi

2009-08-03 22:48:48

Pantolon, erkek giyimini tamamlamakla kalmayıp, aynı zamanda erkeğin evrensel bir simgesi haline gelmiştir. 16. yüzyılda, İtalyan komedi karakteri Pantaleone, bugün palyaçoların giydiği türden bol bir pantolon giyerdi. O dönemde kimsenin giymediği bir giysiyle herkesi güldüren bu komedi türüne “Pantalonnade” denilmiş, zamanla karakterin giysisiyle anılan pantolon sözcüğü batı dillerine girmiştir. Türkçede de pantolon diye kullanılmaktadır. O zamanlar pantolonun bilinen ilk şekli de belden başlayıp, bacakları ayrı ayrı sararak genellikle ayak bileklerine kadar inmekteydi. Bugünkü pantolona en benzeyen giysiyi, İngiliz George Bryan “Beau” Brummell giymiştir. İngilizlerin dünya çapındaki savaşları, pantolonun dört bir yanda tanınmasını ve kullanılmasını sağlamıştır. Osmanlı yaşamına pantolon, 1826’da değiştirilen yeniçeri kıyafetleriyle girmiştir. Pantolon Osmanlı-Türk yaşamına ithal bir moda olarak girmesine rağmen, pantolonun tarihinde Osmanlı-Türk kültürünün önemli bir yeri olmuştur. Yabancılar, o dönemlerde şalvara “Türk pantolonu” veya “Harem pantolonu” demişlerdir. Geçen zaman içerisinde pantolon, modaya da bağlı olarak çok değişik modellerde üretilmeye başlanmıştır. Böylece modellerine ve kullanım yerlerine göre; klasik, golf, kapri, kayak, balıkçı, denizci, jean, şalvar, İspanyol ve bahçıvan pantolonu vb. isimlerle tanımlanmıştır. Erkek Pantolonu Üretimi Dersinde; bir pantolonun model analizini yapmayı, asgari çalışma talimatını hazırlamayı, kalite niteliklerini belirlemeyi, pantolonun teknik çalışmalarını uygulamayı, ana ve yardımcı malzemelerinin kesimini, dikim planı hazırlamayı, makine parkını belirlemeyi, dikim işlemlerini, ara ütü ve son ütü ve son kontrol işlemlerini yapabileceksiniz. Bu derste dikim işlemlerini yaparken aynı işlemi yapabilecek değişik makineler ve yöntemler anlatılmıştır. Sizler okullarınızda ya da dersi uygulayacağınız yerlerde bulunan imkânlarınıza göre makine parkını kurabileceksiniz.

Devamı

Erkek pantolon kalıbı 2

2009-08-03 22:48:12

Günümüz giyim sektöründe erkek giyimi önemli bir yer tutmaktadır. Tarih boyunca ihtiyaç gidermek için kullanılan erkek giyimi, kültür ve uygarlık seviyesinin ilerlemesi ile moda ve süslenme ihtiyaçlarını da karşılayan bir sektör haline gelmiştir. Bu derste; erkek pantolon kalıbı kalıbı üzerine model uygulama bilgi ve becerisini kazanacaksınız. Pantolonda model uygulama tekniklerini öğrenerek her modelin kalıbını hazırlayabileceksiniz. Ayrıca bu bilgilerinizi sektörde ya da kendi ihtiyaçlarınızı gidermede kullanarak ülke ve aile bütçesine katkıda bulunabilirsiniz.

Devamı

Erkek pantolon kalıbı 1

2009-08-03 22:47:45

Giyim ilk çağlardan beri insanların ihtiyaçlarından biridir. Sürekli olarak gelişen teknoloji giyim alanını da etkilemektedir. Gelişen teknoloji ile birlikte hazır giyime de hızlı bir yönelme olmuş ve bu yönelme sonucunda Türkiye’de hazır giyim bir hayli gelişmiştir. Erkek giyimi de bu sanayinin içerisinde önemli bir yer tutmaktadır. Bu ders erkek pantolon kalıbı hazırlama ile ilgili bilgi ve becerileri kazanmanızı sağlayacaktır. Sizler için hazırlanan bu ders, çalışmalarınızda sizi yönlendirecektir. Gerek duyduğunuz noktalarda öğretmeniniz size yardımcı olacaktır

Devamı

Kombinezon jupon kalıbı

2009-08-03 22:46:57

Tekstil hazır giyim sektöründe iç giyim alanında yaşanan teknolojik ve ekonomik gelişmeler son yıllarda ülkemizde bu alanda kalifiye eleman ihtiyacını gündeme getirmiştir. Kalifiye eleman ihtiyacı da ancak bu mesleğe yönelmiş insanlara verilecek meslekî eğitim ile sağlanacaktır. Tarihi en az insanlık tarihi kadar eski olan iç çamaşırı, yıllar içinde moda akımlarıyla şekil değiştirerek çok çeşitli model ve kumaş özellikleriyle insanların beğenisine sunulmuştur. İnsanlar önceleri dış giyimlerine daha çok önem verirken artık günümüzde iç giyimlerine de en az dış giyimleri kadar önem vermekteler. Çünkü biliyoruz ki insanın iç giyiminin güzelliği dış giyimine yansır. İç giyimin tercihi hem sağlığımız hem de kıyafetlerimizin net görünmesi için çok.önemlidir. Vücut hatlarına uygun seçilmiş bir iç giyim sağlıklı gelişim için önemli bir etken olacaktır. Bu dersle de kadın kombinezon ve jüpon kalıbını, şablon bilgilerini alarak yetişmiş iş gücüne çok fazla ihtiyaç duyulan iç giyim sektöründe bu bilgilerinizi uygulamaya geçirme şansına sahip olacaksınız.

Devamı

Dikiş modeli nazıl hazırlanır

2009-08-03 22:45:46

Giyim ve giydirme ilk dönemlerden günümüze kadar gerekliliğini korumuştur. Sosyal yaşantı içinde insanın giyinmesi özellikle, iyi giyinebilmesi son derece önem taşımaktadır. İnsanların ‘farklı olmak’ isteği giyimi alternatifli hale getirmiş; seri üretimlerin ve özel giyim sektörlerinin giderek yaygınlaşmasına sebeb olmuştur. İyi bir moda tasarımcısının; öncelikle sanatsal ve kültürel alanlarda entellektüel birikimi olması gerekir. Bu alanlarda, bir gözlemci olarak dünyadaki tüm yenilikleri izlemesi, görsel zekası ve hafızasıyla modayı nelerin şekillendirdiğini kavraması ve çevresinde rahatsız oldugu şeyleri düzeltmeye ve değiştirmeye istekli olması gerekir. Bunun yanısıra modanın dinamiğini göz önüne alırsak hızlı düşünme yeteneği ve çalışma disiplinin olması, farklı problemlere farklı koşullarda çözüm bulma yeteneği kaçınılmazdır. Toplumda, her bir ferdin kazandığı statü gereği çizdiği imaj, moda olgusunu da doğal olarak beraberinde getirmiştir. Görselliğe büyük önem verilen bu zamanda moda, sosyal statülerimizi belirleyebilecek kadar güçlü, kişiliğimizi yansıtabileceğimiz kadar özgür yada seçimlerimizi yaşayamayacağımız kadar tehlikelidir. Giysilerimiz üzerimize yapışan toplumsal kimliklerimizdir. Moda tasarımı eğitimi, sanatsal ve kültürel alanda yeni gelişmelere ilgi duyan, yaratıcı ve düşünme yeteneği olanlar için konfeksiyon ve hazır giyim sektöründe araştırma ve geliştirme bölümlerinde çalışma olanağı sağlamaktadır.

Devamı

Palto ve kaban kalıbı 2

2009-08-03 22:33:26

Bu derste erkek paltosu model analizi yapmak, model uygulama, şablon ve astar hazırlama serilerini yapma ile ilgili bilgiler bulacaksınız. Bu ders eğitimi ile erkek palto- kabanında model uygulama becerisi kazanarak kendinizi bu konuda geliştirebileceksiniz. Erkek palto-kaban üretimi yapan firmalarda görev alabileceksiniz.

Devamı

Palto ve kaban kalıbı

2009-08-03 22:32:53

Bu dersin, erkek giyim modelistliği-erkek terziliği alanında çalışmak ve bu alanda kendini geliştirerek meslek sahibi olmak isteyenlere faydalı olacağı düşünülmektedir. Palto ve Kaban Kalıbı I dersinün içerik kısmı oluşturulurken erkek giyimi ve hazır giyim ile ilgili piyasadaki kitaplar incelenmiş ve ders öyle hazırlanmıştır. Ders sonunda temel palto ve kaban kalıbı, temel ve iki parçalı erkek palto- kaban kol kalıbı ile japone ve reglan kol kalıplarının hazırlanışı hakkında bilgi edinmiş olacaksınız.

Devamı

Giysi üretiminde serim

2009-08-03 22:31:49

Fabrikalarda üretim yapılma aşamasında tüm işlemlerin önemli olduğu kaçınılmazdır. Hazır giyim genel olarak serim, kesim, dikim, kalite kontrol ve paketleme vb. aşamaları içine alır. Serim konusuda, üretimde verimliliğin artmasına etki eden faktörlerden biridir. Bu derste, SERİM konusu ele alınmıştır. Bu ders sonunda serim işlemini, serim çeşitlerini, teknolojinin serim ile ilgili adımlarını öğrenip uygulayabileceksiniz.

Devamı

Şapka yapmak

2009-08-03 22:30:33

Giyim konusundaki bu yeniliklerin başında şapka geliyordu; çünkü şapka modern olmanın simgesiydi. Her mevsimde ve ortamda değişik şapka modelleri insanlar tarafından tercih edilmiştir. Bu nedenle kıyafetin ayrılmaz bir parçası olduğunu düşünerek şapka hakkında aradığınız temel bilgileri bu derste topladık. Bu derste ile giyime uygun şapka modeli ve malzeme tespitini, şapka kalıbı hazırlamayı, şapka dikimi ve son kontrol işlemlerini öğrenip uygulayabileceksiniz

Devamı

Giysilik deri hazırlamak

2009-08-03 22:29:37

Ham deri tüm deri sektörünün temel maddesidir. Deri işleme, deri hazır giyim, ayakkabı, saraciye ve diğer deriden mamul eşya yapımı ile ilgili işletmeler ile doğrudan ilişkilidir. En güzel deri işleri; Türkler, Araplar, İspanyollar ve Venedikliler tarafından yapılırdı. İspanyollar dericiliği Araplardan öğrenmişlerdir. O sıralarda Anadolu'nun hemen her köşesinde dericilik gelişmiş durumdaydı. İmparatorluk ordusunun koşum takımlarını yapıyorlardı. Fransızlar dericiliğe başladıkları zaman, deri teknolojisini Osmanlılardan almışlardır. Türkiye'de modern deri sanayi İstanbul'da, İkinci Mahmut zamanında Beykoz deresinde tabakhane kurularak faaliyete geçmiştir. Burada yapılan deriler, ordunun ayakkabı ihtiyacını karşılamak için askeri ayakkabı üretiminde kullanılmaya başlanmıştır. Kurtuluş Savaşı sırasında ordunun ayakkabı ihtiyacının büyük bir kısmı buradan karşılanmıştır. Deri hazır giyim alanında; vasıflı, uyumlu, kaliteli, motivasyonu yüksek bireyler olarak gelişen ve değişen teknolojiyi kullanmanız gerekmektedir. Sektörün beklediği niteliklerde yetişmenizi amaçladığımız sizlerin, üreteceğiniz yarı mamul ve mamullerde sürekli kullanacağınız hammadde kavramını tanımanız önem taşımaktadır. Mesleki bilgilerin temelini oluşturan öğeleri tanıma ve kullanma fırsatı rakiplerinize oranla, sizlerin iş hayatınızda farkınızı belirleyecektir. Sizler bu ders sonunda mamul deriyi tanıyıp, doğru deriyi seçebilecek ve kullanabileceksiniz.

Devamı

Frak kalıbı

2009-08-03 22:28:55

Resmi törenlerde ve özel davetlerde kullanılan bu giysinin kullanım alanı çok yaygın değildir. Buna rağmen kişinin kendini özel hissetmesine katkı sağladığı için önemli bir giysidir. Bu derste frak çizimi ve frak üretiminde kullanılan ana ve yardımcı malzemelerin hesabı ile ilgili bilgiler bulacaksınız. Edindiğiniz bilgilerle frak üretimi yaparak özel anlara katkıda bulunabilirsiniz

Devamı

Drapaj tekniği ile elbise kalıpları 2

2009-08-03 22:28:09

Bireyselliğin ve farklılığın ön plana çıktığı günümüz modasında kişilerin isteklerini karşılamak amacıyla özel giysilerde drapaj tekniği ile kalıp hazırlama yöntemi kullanılmaktadır. Bu yöntem Haute Couture tarzı çalışan moda evlerinde daha yaygın kullanılmaktadır. Ünlü modacı ERTE, kadın vücudunu giydirmenin en az mimarlık kadar zor bir sanat dalı olduğunu söylemiştir. Günümüzün seçkin modacıları ve modaevleri, koleksiyon çalışmalarında drapaj tekniğini kullanmaktadırlar. Çünkü drapaj tekniği, farklı ve hayranlık uyandıran tasarımların hazırlanmasını daha da kolaylaştırır, sonucun doğru ve istenilen özelliklerde olmasını sağlar. Sadece modacılar ve modaevleri değil, giyim sektöründe önemli bir yere sahip olan gelinlik ve abiye kıyafet butikleri de drapaj tekniğiyle çalışarak, bir çok genç kızın hayalini gerçekleştirmektedir. Drapaj tekniğiyle büzgülü, drapeli, simetrik, asimetrik elbise kalıplarını hazırlarken, giysi üretimini bir sanat olarak gerçekleştirmenin zevkini fark edeceksiniz. Meslekte çalışmaya başladığınızda da size sağladığı ayrıcalığı göreceksiniz.

Devamı

Drapaj tekniği ile elbise kalıpları 1

2009-08-03 22:26:40

Ünlü modacı Erte, kadın vücudunu giydirmenin en az mimarlık kadar zor bir sanat dalı olduğunu söylemiştir. Böyle ifade edilen giyim sanatını doğru bir şekilde uygulamak çok önemlidir. İnsanların beklentilerini hatasız gerçekleştirebilmek için, bazen seçilen elbise modeline göre drapaj tekniğiyle çalışmak en doğru yöntem olacaktır. Günümüzün seçkin modacıları ve modaevleri, koleksiyon çalışmalarında drapaj tekniğini kullanmaktadırlar. Çünkü drapaj tekniği, farklı ve hayranlık uyandıran tasarımların hazırlanmasını daha da kolaylaştırır, sonucun doğru ve istenilen niteliklerde olmasını sağlar. Sadece modacılar ve modaevleri değil, giyim sektöründe önemli bir yere sahip olan gelinlik ve abiye kıyafet butikleri de drapaj tekniğiyle çalışarak, bir çok genç kızın hayalini gerçekleştirmektedir. Drapaj tekniğiyle değişik modellerde giysi kalıplarını hazırlarken, giyim sanatının önemini anlayacak ve inceliklerini keşfedeceksiniz.

Devamı