Cahilim.com
Her konuda en basit dersler ve oyun siteleri.

Freze, CNC, Torna, Cad-Cam ve Makine Bilgisi

Bu bölümde çeşitli Makine bölümlerine ait programlar ve makinelerin kullanımı için teknik bilgi bulacaksınız. cad/cam programlarının kullanımından endüstriyel birçok makine kullanımına kadar kapsamlı bilgi verilmiştir. Bilgisayarla CAD katı modelleme çizimi, freze ve torna tezgahları kullanımı. Metal ve mermer işlemede kullanılan teknikler. Plastik Enjeksiyon ve Metal enjeksiyon kalıpları çıkarılması.


Kalıpçılıkta delme ve kesme kalıpları 3

Kalıpçılıkta en hassas ve en önemli işlerden bir tanesi, zımbaların kılavuz plakaya ve dişi plakaya, uygun kesme boşluğunda alıştırılması işlemidir. İdeal kesme işlemi ancak, uygun kesme boşluğunun kesicilere verilmesiyle sağlanır. Önceleri dişi ve kılavuz plakalar matkap tezgahında delinip, kalıpçı freze tezgahında parmak freze ile işlenirdi. Bu yöntem zahmetli ve bir o kadar da zaman alıcıydı. Ayrıca çok değişik şekillerin işlenmesi de son derece zordu. Teknolojideki gelişmeler ile bu işlemleri kolaylaştıran delik delme ve tel erozyon tezgahları üretildi. Günümüzde tel erozyon tezgahları kullanımı yaygınlaşarak dişi ve kılavuz plakaların işlenmesinde hatta zımbaların işlenmesinde yaygın olarak kullanılmaktadır. Bu tezgahlarda, gerek BDİ programlarıyla gerekse tezgah üzerindeki kontrol ünitelerinden yapılan programlarla, rahatlıkla kesme işlemleri yapılabilmektedir. Tel erozyon tezgahında kesilmiş kalıp kesicileri, bütün kesme kenarlarında aynı kesme boşluğu ile çalışırlar. Ayrıca tele verilecek açı ile de dişi kesiciye kolaylıkla açısal boşluk verilebilir. Tel erozyon tezgahında parça sertliği ne olursa olsun işlenebilir. Bu yüzden kalıp parçaları ısıl işlem gördükten sonra tel erozyonda kesilir, böylece ısıl işlemde oluşacak şekil ve boyut değişimlerinden korunulmuş olur. Tel erozyondan çıkmış kalıp parçaları kolaylıkla birbirlerine alıştırılarak kullanılabilir. Kalıpçının tel erozyonda işleyeceği parçanın programını yapıp, tezgahta işleyebilmesi gerekmektedir. Bu dersle kalıp alt grubunun CNC tel erozyon tezgahında veya üniversal tezgahlarda işlenmesi ve alıştırması işlemlerini öğreneceksiniz..

Not: PDF Dosyaları resimli belgelerdir. Açmak için Acrobat Reader Programı gerekir. Acrobat Reader indirmek için aşağıdaki linkleri kullanabilirsiniz.

Adobe Sitesinden indir

Mesaj

Mesajınız onaylandıktan sonra yayınlanır (Üye olursanız hemen yayınlanır)
Gelişmiş editor için Javascript açık olmalıdır
Öneriler
Diğer Dersler