Cahilim.com
Her konuda en basit dersler ve oyun siteleri.

Freze, CNC, Torna, Cad-Cam ve Makine Bilgisi

Bu bölümde çeşitli Makine bölümlerine ait programlar ve makinelerin kullanımı için teknik bilgi bulacaksınız. cad/cam programlarının kullanımından endüstriyel birçok makine kullanımına kadar kapsamlı bilgi verilmiştir. Bilgisayarla CAD katı modelleme çizimi, freze ve torna tezgahları kullanımı. Metal ve mermer işlemede kullanılan teknikler. Plastik Enjeksiyon ve Metal enjeksiyon kalıpları çıkarılması.


Kalıpçılıkta delme ve kesme kalıpları 2

İyi bir kalıpçı, tasarladığı kalıbın montaj resimlerini standartlara uygun olarak çizebilmelidir. Teknik resimler imalat biriminin anlayacağı şekilde olmalı, ölçüler kolayca referans kabul edilebilecek bir noktaya göre verilmelidir. Bu yöntemle, BSD operatörü gereksiz hesap ve ölçü kontrollerinden kurtulacak ve zamandan tasarruf sağlayacaktır. Bu çizimler BDT (Bilgisayar destekli tasarım - CAD) programlarında yapılmalıdır. BDT programında tasarlanan parçalar direkt olarak BDİ (Bilgisayar destekli imalat - BDİ) ortamına aktarılır. Oluşturulan katı model veya yüzey model üzerinde BSD (CNC – Bilgisayarlı Sayısal denetim) makineleri için takım yolları oluşturulur. Buna göre iş parçası sanal olarak işlenir. BSD makineleri için SD (Numerical Control - NC) kodları üretilir. Bu kodlar BSD makinelerine bir disketle veya bir kablo bağlantısı ile transfer edilir. BDİ ortamında; işlenecek malzemenin, kullanılacak takımların ve tezgahın özelliklerine göre işleme parametreleri seçilir. Parçaların fiziksel ölçüleri BDİ programında sayısal kodlara çevrilerek BSD tezgahlarına aktarılır. BSD tezgahında parça BDİ programına uygun olarak kaba ve ince işlemeye göre işlenir. Kalıp gibi hassas üretim gerektiren işlerde bu yöntem en gelişmiş yöntemdir. Günümüzde kaliteli ve verimli üretim; bilgisayar destekli tasarım (BDT), bilgisayar destekli imalat (BDİ) ve bilgisayarlı tezgahların (BSD), birlikte uyum içinde kullanılması ile sağlanmaktadır. Bu dersle, öğrencilerin bu uygulamaları uyum içinde kullanabilmeleri amaçlanmaktadır.

Not: PDF Dosyaları resimli belgelerdir. Açmak için Acrobat Reader Programı gerekir. Acrobat Reader indirmek için aşağıdaki linkleri kullanabilirsiniz.

Adobe Sitesinden indir

Mesaj

Mesajınız onaylandıktan sonra yayınlanır (Üye olursanız hemen yayınlanır)
Gelişmiş editor için Javascript açık olmalıdır
Öneriler
Diğer Dersler