Cahilim.com
Her konuda en basit dersler ve oyun siteleri.

El Sanatları

Nakış işleme, Kilim dokuma, makine ile nakış dokuma, boncuk işleri, zili, sumak, cicim dokuma gibi el sanatları hakkında resimli ve basit dersler.


Dastar Dokuma

İpek iplikle yapılan dokumalar yazın serin, kışın sıcak tutma özellikleri nedeniyle tarih boyunca çok fazla rağbet görmüştür. Haçlı seferlerinin, Çin’den başlayarak Doğu Akdeniz limanlarında son bulan efsanevi “İpek Yolu Ticareti’’nin denetimini ele geçirmek olduğu ve bu ticaretin getirdiği zenginliği geri almak için başlatıldığı bir gerçektir. Ülkemiz de bu zengin ticaret yolu üzerinde bulunduğu için ipek iplikle yapılan çok çeşitli dokumalar, çağlar boyu gündelik hayatta en mütevazı köy evinden bey konaklarına kadar her sınıftan insanın ihtiyacını karşılamak üzere kullanılmıştır. Kadın ve erkek kıyafetlerinde kullanılan gömlekler, kadın kıyafetlerinde kullanılan çember hâlâ köylerde üretilen ipek dokumalardan yapılmaktadır. Gölgede el işi yapanlar, ipek eğirenler, işte onlar. Anadolu kadınları… Bir köşede ipek eğiren teyzeden, hemen yakınlarda bir ipek dokuma tezgâhına kayar gözleriniz. Günümüzde, Milas köylerinde (Çomakdağ-Kızılağaç, Türbe vb.) ipek dokuma yapan birkaç aile kalmış durumda, ama birçok evde aile yadigârı olarak görülen ipek dokuma tezgâhları hâlâ korunmaktadır. Bu dersle, dokuyanların bir elin parmak sayısından az kaldığı, ipek dokumalarının “dokuma yapma” kısmını öğrenerek dastar dokumaları gelecek nesillere sizler aktaracaksınız.

Not: PDF Dosyaları resimli belgelerdir. Açmak için Acrobat Reader Programı gerekir. Acrobat Reader indirmek için aşağıdaki linkleri kullanabilirsiniz.

Adobe Sitesinden indir

Mesaj

Mesajınız onaylandıktan sonra yayınlanır (Üye olursanız hemen yayınlanır)
Gelişmiş editor için Javascript açık olmalıdır
Öneriler