Cahilim.com
Her konuda en basit dersler ve oyun siteleri.

Freze, CNC, Torna, Cad-Cam ve Makine Bilgisi

Bu bölümde çeşitli Makine bölümlerine ait programlar ve makinelerin kullanımı için teknik bilgi bulacaksınız. cad/cam programlarının kullanımından endüstriyel birçok makine kullanımına kadar kapsamlı bilgi verilmiştir. Bilgisayarla CAD katı modelleme çizimi, freze ve torna tezgahları kullanımı. Metal ve mermer işlemede kullanılan teknikler. Plastik Enjeksiyon ve Metal enjeksiyon kalıpları çıkarılması.


CNC Epoksi Modelleme 1

Makine imalat ve üretim sektöründe makine modelleme önemli bir yer tutmaktadır. Makine modelciliği, makine ve diğer parçaların üretiminin ilk aşamasını oluşturmaktadır. Model parçalar malzeme tasarrufu, taşıma ve ambalaj kolaylığı, üretim rahatlığı, vb. birçok rahatlığı beraberinde getirmektedir. Bir model ile üretilecek olan parçaların detaylı bir şekilde incelenmesi, teknik ve detay resimlerinin hatasız çizilmesi, üretim için gerekli olan kalıp ve iş tezgâhlarının seçilmesi, işçi ve öğrenci eğitim ve öğretim alanında çok kullanılmaktadır. Bunun yanında ambalaj ve paketleme sanayinde ön hazırlıkların yapılması, vitrin, sergi, fuar ortamları, iş siparişlerinde örnek numune, vb. birçok işlemlerde de kullanılmaktadır. Günümüz endüstrisinde makine modelcisi az olmakta birlikte, her imalat dalının modelciye ihtiyacı vardır. Seri üretim sektörlerinde, kalıpçılık sektöründe, dökümcülük sektöründe, Ar-Ge çalışmaları makine modelciliğin kullanıldığı ve makine modelcilerinin çalıştığı önemli sektörlerdir. Modelciler, çok çeşitli malzemelere şekil vermektedirler. Bunlarsa çoğunlukla balmumu, model mumları, alçı, fiber, plastik, ağaç, metal malzemeler ve çeşitli yapay malzemelerdir. Plastik malzemelerden yapılan modeller, modellemede kullanılan malzemelerin başında gelmektedir. Bugün model yapımlarında CNC takım tezgâhları ve bilgisayar destekli modelleme programları da yaygın olarak kullanılmaktadır. Bu dersle plastik modelleme dalından olan epoksi malzeme ile modelleme yapabilecek, epoksi modelleme için gerekli olan araç-gereç ve cihazları tanıyacaksınız.

Not: PDF Dosyaları resimli belgelerdir. Açmak için Acrobat Reader Programı gerekir. Acrobat Reader indirmek için aşağıdaki linkleri kullanabilirsiniz.

Adobe Sitesinden indir

Mesaj

Mesajınız onaylandıktan sonra yayınlanır (Üye olursanız hemen yayınlanır)
Gelişmiş editor için Javascript açık olmalıdır
Öneriler
Diğer Dersler