Cahilim.com
Her konuda en basit dersler ve oyun siteleri.

Seramik

Seramik bölümünde, seramik yapmak isteyeneler için gerekli tüm bilgileri bulabilirsiniz. seramik modelleri, seramik desen örnekleri, seramik yapımı teknikleri, Seramik boyama ve boyama incelikler... seramik üzerine herşey burada.


Çini süs eşyası boyama tekniği

Çini sanatında yüzeyleri bezenerek süslenen formlar arasında bir grubu da genel bir ifade ile dik formlar oluşturur. Bununla birlikte çini sanatında, çok çeşitli dik form biçimleri kullanılmaktadır. Bu çeşitler arasında; vazolar, ibrikler, sürahiler ve küpler sayılabilir. Çinide yüzeylerin bezenmesinde kullanılan dik formlar, tornada el ile şekillendirilir. Şekillendirme aşaması tamamlanan formlar, bisküvi pişirimi yapıldıktan sonra dekor çalışmaları için hazır hale gelir. Formların biçim ve ölçülerine uygun hazırlanmış desenler form yüzeylerine aktarılarak form yüzeyleri dekorlanır. Dekorlamanın ilk aşamasını basılan desenlerin kenar kontur çizgilerinin çizilmesi yani tahrir çalışmaları oluşturur. Dik formları tahrirleme dersinde bununla ilgili gerekli olan bilgi ve becerileri kazandınız. Dik formların boyanması ile ilgili temel bilgilerin öğrenilmesi, başarılı uygulamalar yapabilmek için önemlidir. Ayrıca uygulama sayısı arttıkça daha çok pratiklik ve el melekesi kazanılacağı unutulmamalıdır. Sizler bu dersi başarı ile tamamladığınızda Dik Formları Dekorlama’nın ikinci aşaması olan, Boyama ile ilgili genel bilgilerinizi pekiştireceksiniz. Aynı zamanda çeşitli dik formları, farklı teknikleri kullanarak boyayabileceksiniz

Not: PDF Dosyaları resimli belgelerdir. Açmak için Acrobat Reader Programı gerekir. Acrobat Reader indirmek için aşağıdaki linkleri kullanabilirsiniz.

Adobe Sitesinden indir

Mesaj

Mesajınız onaylandıktan sonra yayınlanır (Üye olursanız hemen yayınlanır)
Gelişmiş editor için Javascript açık olmalıdır
Öneriler
Diğer Dersler