Cahilim.com
Her konuda en basit dersler ve oyun siteleri.

Seramik

Seramik bölümünde, seramik yapmak isteyeneler için gerekli tüm bilgileri bulabilirsiniz. seramik modelleri, seramik desen örnekleri, seramik yapımı teknikleri, Seramik boyama ve boyama incelikler... seramik üzerine herşey burada.


Çini deseni nasıl çizilir

Türk süsleme sanatlarının içinde en önemli yere sahip olan çini sanatımız 16. yüzyılda altın çağını yaşamıştır. Özellikle İç ve dış mekânlarda kullanılan çini panolar bu dönemin en güzel örneklerini oluşturur. Klasik mimari yapılarda çoğunlukla iç mekânları çini ile kaplı Çini panolar mimariyle bir ahenk içerisinde ustaca uygulanmıştır. Panolarda en büyük alanı kaplayan bir ana desen bulunmaktadır. Tüme yakın örneklerde panoların köşebent ve kenar suları ile zenginleştirildiği gözlenir. Panolardaki çiniler teknik özellikler kadar motif ve üslup açısından da büyük bir olgunluğa erişmiştir. Birçoğu ana desende yarı üsluplaştırılmış çiçek motifleri ile düzenlenirken, köşebentlerde rumi ve bulut üslubu kompozisyonlar tercih edilmiştir. Panoların kitabelerinde yer alan yazılar işlevsel özelliklerinin yanında, bir süsleme unsuru niteliği taşırlar. Mimari eserlere ulvi bir anlam kazandırmayı amaçlayan yazılar, desenlerde kullanılan bitkisel motiflerle de estetik anlamda bir bütünlük sağlamıştır. Dersin konusu pano deseni hazırlamaktır. Aynı zamanda klasik pano desenlerini inceleyerek bize özgü olan çini sanatımızın gelişimi ve değişimi konusunda bilgi sahibi olacaksınız. Klasiklerdeki pano desenleri uygulayarak atalarımızdan kalan bu güzel mirası gelecek nesillere ulaştıracaksınız. Klasik pano desen üsluplarını öğrenerek aslına uygun ve estetik motiflerle desen çizebileceksiniz. Bu güzel kültür mirasımızı yaşatarak yeni nesillere ulaştırma imkânına sahip olacaksınız. Atalarımızın gelenek ve göreneklerini, düşünce, zevk ve kültürünü yansıtacaksınız. Bu dersi başarı ile tamamladığınızda, pano desenleri desen çizme kurallarına uygun olarak hazırlayabilecek, farklı düzenlemelerle özgün desenler oluşturabileceksiniz.

Not: PDF Dosyaları resimli belgelerdir. Açmak için Acrobat Reader Programı gerekir. Acrobat Reader indirmek için aşağıdaki linkleri kullanabilirsiniz.

Adobe Sitesinden indir

nezahat çini deseni

çini deseni çizimine örnekler rica ediyorum.yardımcı olursanız sevinirim şimdiden teşekkürler

05-03-2012 11:23

    Mesaj

    Mesajınız onaylandıktan sonra yayınlanır (Üye olursanız hemen yayınlanır)
    Gelişmiş editor için Javascript açık olmalıdır
    Öneriler
    Diğer Dersler