Cahilim.com
Her konuda en basit dersler ve oyun siteleri.

El Sanatları

Nakış işleme, Kilim dokuma, makine ile nakış dokuma, boncuk işleri, zili, sumak, cicim dokuma gibi el sanatları hakkında resimli ve basit dersler.


Cicim dokuma

El dokumacılığında temel olan dört çeşit dokuma tekniği vardır. Kilim, cicim, zili, sumak teknikleri ana unsur olarak yer alır. Günümüzde teknolojinin gelişmesi ile el dokumacılığı kaybolmaya yüz tutmuş durumdadır. El dokumacılığını yaşatmak için istenilen amaca uygun üretim biçimini yakalamak, kaliteli araç gereç seçimi yapmak çok önemlidir. Seçilen alet ve gereçleri düzgün kullanabilmek, dokuma tezgâhlarını tanımak, özelliklerini bilmek kaliteyi artıran unsurlar içinde yer almaktadır. El dokuma alnında üretimin istenilen kalitede ve kapasitede geliştirilebilmesi için kullanılan dokuma tezgâhlarının özelliklerini bilmek, tezgâhlar ve dokumalar hakkında bilgi sahibi olmak kaçınılmaz bir ihtiyaçtır. Bu derste cicim deseni hazırlamayı, çözgü hazırlamayı, cicim dokumaya başlamadan önce yapılacak çalışmaları, cicim dokumayı ve dokunan ürünü tezgâhtan çıkartma becerisini kazanacaksınız. Edindiğiniz bilgi ve kazandığınız beceriler el dokuma alanını ve çalışma koşullarını tanımanıza yardımcı olacaktır. Zili, sumak ve halı dokuma ile ilgili bilgiler öğreniminize yardımcı olacaktır.

Not: PDF Dosyaları resimli belgelerdir. Açmak için Acrobat Reader Programı gerekir. Acrobat Reader indirmek için aşağıdaki linkleri kullanabilirsiniz.

Adobe Sitesinden indir

Z.GÜLSEN EKŞİOĞLU KAZAZ İŞLEME BİLGİLERİ

Kazaz nasıl yapılır,sürgü top diğer kazaz işlri nasıl yapılır

13-11-2011 15:12

  Hatice Kubra elişi öğrenmek ve yapmak istiyorum

  merhabalar; efendim ben sizinle iletişim kurmak ve bu elişi tekniğini öğrenmek istiyorum,ayrıca sizinle çalışmak istiyorum, bana yardımcı olur musunuz?

  29-04-2012 23:57

   Mesaj

   Mesajınız onaylandıktan sonra yayınlanır (Üye olursanız hemen yayınlanır)
   Gelişmiş editor için Javascript açık olmalıdır
   Öneriler