Cahilim.com
Her konuda en basit dersler ve oyun siteleri.

Çiçek ve Bahçe

Çiçek yetiştirmek ve Bahçe bitkileri hakkında her türlü bilgiyi bu bölümde bulabilirsiniz. Siz de çiçekleri seviyorsanız her türlü çiçek hakkında detaylı bilgileri PDF şeklinde indirin ve internete muhtaç olmadan uzun uzun okuyun.


Bahçede karpuz yetiştirme ipuçları

2009-10-09 11:22:50

Tarımsal üretimde sebzeler oldukça önemli bir yer tutar; çünkü sebzelerin yerlerine kullanılabilecek başka ürünler bulunmamaktadır. Ayrıca son yıllarda özellikle beslenme uzmanlarının diyet programlarında da sıkça yer almaktadır. Yeryüzünde sebze olarak yetiştirilen birçok bitkinin gen merkezliğini özellikle Türklerin yoğun olarak yaşadıkları Anadolu, Kafkasya, Türkistan ve Afganistan gibi ülkeler yapar. Bu nedenledir ki Türk halkının sebzelere ilgisi oldukça fazladır. Yapılan çalışmalarla insanların tükettiği sebze türlerinden 60 tanesi kültüre alınmıştır. Bu sayı gün geçtikçe artma eğilimindedir. Ülkemizde de bu sebzelerin büyük çoğunluğu rahatlıkla üretilmektedir. Günümüzde dışa bağımlı olmanın en kötü ve en zor telafi edilir şekli gıda maddelerinde dışa bağımlı olmaktır. Ülkemizin tarımsal potansiyeli tüm halkımızı rahatlıkla besleyebilecek durumdadır; ancak ülkemizde sebzelerin çeşit seçiminin uygun yapılmaması, hatalı tarımsal uygulamalar, pazarlama güçlükleri, belli bir standardizasyonun olmaması, üreticilerin birlikte hareket etmemesi vb. sebeplerle sebzecilik üretimi gün geçtikçe gerilemektedir. Bu ders sayesinde; sebze üretiminin azalmasına sebep olan en önemli etkenlerden hatalı tarımsal uygulamalar azalacak ve ülkemizdeki sebze üretimi; siz değerli öğrencilerin öğrendiği bilgilerin sektöre aktarılması sayesinde daha da artacaktır.

Devamı

Bahçede biber yetiştirme ipuçları

2009-10-09 11:21:49

Bugün sizlerle acısı ve tatlısıyla biberden söz edeceğiz. Sağlık yönünden de çok kıymetli olan biberin gün geçtikçe yeni faydaları ortaya çıkmaktadır. Son yıllarda yapılan araştırmalarda biberin kanser hastalığı üzerinde iyileştirici etkileri ortaya konmuştur. Bunun yanında, mide salgısını artırarak iştah açar. Sinir, mide ve salgı bezlerine iyi gelir, sindirimi kolaylaştırır. İdrar söktürücüdür, deniz tutmasına, romatizma ve adale ağrılarına iyi gelir. Kan dolaşımı ve basıncını düzenler. Bu kadar faydalı bir sebzeyi sofralarımızdan eksik etmemek kendi yararımıza olacaktır. Peki hiç düşündünüz mü biber nasıl yetiştirilir? Yetiştirmede nelere dikkat edilir? Bu ders ile size bu bilgiler kısa ve anlayabileceğiniz şekilde verilmiştir. Bundan sonra inanıyoruz ki biber yemede daha hevesli olacak kim bilir belki de biber yetiştirme imkânlarınızı zorlayacaksınız. O zaman ne duruyorsunuz, haydi balkon veya müsait ortamlarda biber yetiştiriciliğine ilk adımı beraber atalım. Göreceksiniz ki yetiştirmek de size en az biber ve biber ürünleri kadar zevk verecek, hasat ettiğiniz her biberde üretmenin gururunu yaşayacaksınız.

Devamı

Bahçede fasulye yetiştirme ipuçları

2009-10-09 11:20:41

Tarımsal üretimde sebzeler oldukça önemli bir yer tutar; çünkü sebzelerin yerlerine kullanılabilecek başka ürünler bulunmamaktadır. Ayrıca son yıllarda özellikle beslenme uzmanlarının diyet programlarında da sıkça yer almaktadır. Yeryüzünde sebze olarak yetiştirilen birçok bitkinin gen merkezliğini özellikle Türklerin yoğun olarak yaşadıkları Anadolu, Kafkasya, Türkistan ve Afganistan gibi ülkeler yapar. Bu nedenledir ki Türk halkının sebzelere ilgisi oldukça fazladır. Yapılan çalışmalarla insanların tükettiği sebze türlerinden 60 tanesi kültüre alınmıştır. Bu sayı gün geçtikçe artma eğilimindedir. Ülkemizde de bu sebzelerin büyük çoğunluğu rahatlıkla üretilmektedir. Günümüzde dışa bağımlı olmanın en kötü ve en zor telafi edilir şekli gıda maddelerinde dışa bağımlı olmaktır. Ülkemizin tarımsal potansiyeli tüm halkımızı rahatlıkla besleyebilecek durumdadır. Ancak; ülkemizde sebzelerin çeşit seçiminin uygun yapılmaması, hatalı tarımsal uygulamalar, pazarlama güçlükleri, belli bir standardizasyonun olmaması, üreticilerin birlikte hareket etmemesi vb. sebeplerle sebzecilik üretimi gün geçtikçe gerilemektedir. Bu ders sayesinde; sebze üretiminin azalmasına sebep olan en önemli etkenlerden hatalı tarımsal uygulamalar azalacak ve ülkemizdeki sebze üretimi; siz değerli öğrencilerin öğrendiği bilgilerin sektöre aktarılması sayesinde daha da artacaktır.

Devamı

Bahçede domates yetiştirme ipuçları

2009-10-09 11:19:50

Günümüz de sağlığa verilen önem gittikçe artmaktadır. Çünkü değişen çevre şartları her geçen gün biraz daha kirlenen çevre, stres birçok gıda ile vücudumuza aldığımız zararlı katkı maddeleri bağışıklık sistemimizi zayıflatırken hastalık sayısı da o nispette artmış tedavileri de pahalanarak zorlaşmıştır. Zaten maksat hasta olmadan sağlıklı yaşamak hastalandığımızda ise yaşam kalitesini artırabildiğimiz kadar artırmak olmalıdır. İşte size burada altın kadar değerli bir sebzeden bahsetmek istiyorum. Domates son yapılan araştırmalara göre çağımızın sinsi hastalığı kanserin bazı türlerine koruyucu etki yapmakla kalmayıp içinde bulundurduğu vitaminler ve bol likopen sayesinde kalbimizin dostu olmaktadır. Daha zinde bir beyin pırıl pırıl bir cilt, parlak saçlar ve sağlıklı bir vücut için sizi domates yetiştirmeye davet ediyoruz. Domates yetiştiriciliğinde size yardımcı olmak için hazırlanan bu ders ile göreceksiniz ki bazı şeyleri üretmek hazır alıp yemekten daha zevklidir. Yetiştirirken fark edeceksiniz ki hiçbir şey kendiliğinden ortaya gelmiyor. Vaktinde sulama, ilaçlama, gübreleme yapmaz, ilgiyle bakmazsanız sonuçlar istediğiniz gibi olmaz. Ama bu sizi korkutup yıldırmasın sevgi emek ister ve emeğin karşılığı size çok güzel bir şekilde döner. Bir meslek olarak yetiştiriciliği seçmeseniz de hobi olarak evinizin bahçesinde, balkonunda uygun olan alanda, domates yetiştirebileceksiniz. Yetiştirirken fide olarak diktiğiniz yemyeşil domates belli bir zaman sonra güzel sarı çiçekleriyle kendisine özenle baktığınız için size teşekkür edecek. Bitmedi siz domatesine bakın ve onu sevmeye devam edin. Sakın bitkiler sevgiden ne anlar diye düşünmeyin sevginin dili birdir ve bitkilerde sevgi dilinden çok iyi anlar. Gördünüz mü? Minik yeşil domatesleri ve pembeden başlayarak kırmızıya dönen rengini. Evet, hadi kendi elinizle koparın ve afiyetle yiyin. Nasıl? Zevkli değimli? Kahverengiden sarıya kırmızıdan yeşile kısacası tabiatın eşsiz renk cümbüşü dünyasına biran önce gitmek için sabırsızlanıyorsunuz değil mi?

Devamı

Çiçek ve Bahçe için çevre koşulları

2009-10-09 11:19:00

Biliyorsunuz bütün canlılar kendilerine en uygun ortamlarda yaşarlar. Canlıların herhangi bir nedenle ortamları şartları bozulursa yaşayamazlar Her canlının çevre koşulları farklıdır. Bir canlının üreyebilmesi, içinde bulunduğu koşullarla yakından ilgilidir. Her canlı, neslinin devamını sağlamak ister. İnsanlar var olduğundan beri bitkilerle iç içe yaşamışlardır. Önceleri bitkileri sadece beslenmek amacıyla kullanmışlardır. Daha sonra giyim, ilaç gibi başka ihtiyaçlarını karşılamak için de bitkilerden faydalanmışlardır. Bu da bitkilere olan ihtiyacı artırdığı için üretim yöntemlerini ön plana çıkarmıştır. Tarih içinde insanoğlu öyle sistemler geliştirmiştir ki istediği çevre koşullarını kendi düzenleyebilmektedir. Artık domates yemek için yaz mevsiminin gelmesini beklemiyoruz. Ülkemizde yetişmesi zor olan bitkileri bile seralarda yetiştirebiliyoruz. Bir bitkinin yetiştirilebilmesi için hangi çevre koşullarına ihtiyacı olduğunu biliyorsak, o çevre koşullarını düzenleyebiliriz. Bitkinin sıcaklık, nem ve ışık gibi ihtiyaçlarını yöntemlerle sağlayabiliyoruz. Artık açık alanda bile bitkileri dondan koruyabiliyoruz. Sıcak havalarda kurumasını önlemek için suni yağmur yağdırabiliyoruz. Siz de bu dersteki bilgileri öğrendiğinizde bitkiler için en uygun çevre koşullarını sağlayabileceksiniz. Başarılar diliyorum.

Devamı

Çiçek Düzenleme teknikleri

2009-10-09 10:56:56

Çiçek yaşamın vazgeçilmez bir öğesidir. İnsanlarımız doğanın uyanışını çiçeklerin güzel kokularından, renklerinden algılar. Doğan çocuğumuzu bir demet çiçekle karşılamak, başarılarımızı çiçekle değerlendirmek, hastalarımıza çiçekle geçmiş olsun demek, yitirdiklerimizi çiçekle uğurlamak modern dünyamızın geleneklerinden biridir. Doğanın bir parçası olan çiçekleri etrafımızdaki herkesle paylaşabiliriz. İnsanların yaşamı ne kadar zorlaşırsa zorlaşsın bu aşamada uzatılacak çiçek yaşama sevinci verecektir. Çiçek yetiştirmek tohumdan çiçek oluşumuna kadar emek isteyen zor bir iştir. Çiçekçilik ise, çiçekleri belirli bir uyum içinde bir araya getirip, belirli bir konu yaratarak alıcıya sunmaktır. Çok önemli bir sanatsal çalışmadır. Sipariş alımından, çiçeğin alınıp sunumuna kadar geçen evre içinde titizlikle uyulması gereken kurallar vardır. Dünya çiçekliğiyle boy ölçüşen sektörümüz, kaliteli hizmet ve teknolojiye verilen önemin artmasıyla, kendini günden güne geliştirmektedir. Çalışanların çiçekçilik konusunda bilgili olması yanında; dikkatli, dürüst ve güler yüzlü olması gerekir. Sektörde çalışanlar çağı yakalamalı hatta öncülük yapmalıdırlar. Unutmayalım ki, Ankara başkent yapıldıktan sonra Gazi Mustafa Kemal’in ilk emirlerinden biri, bu kente bir çiçekçi dükkânı açılması olmuştur. Çünkü uygarlığın temel ölçütlerinden biri, kültürün bir boyutudur çiçek sevgisi. Bu dersi bitirdiğinizde çiçekçiliğin ne kadar zevkli olduğunu öğrenecek, çiçeklere sevginizi aktararak hizmet vereceksiniz.

Devamı