Cahilim.com
Her konuda en basit dersler ve oyun siteleri.

Çiçek ve Bahçe

Çiçek yetiştirmek ve Bahçe bitkileri hakkında her türlü bilgiyi bu bölümde bulabilirsiniz. Siz de çiçekleri seviyorsanız her türlü çiçek hakkında detaylı bilgileri PDF şeklinde indirin ve internete muhtaç olmadan uzun uzun okuyun.


Bitkilerde daldırmayla üretim

Daldırmayla üretim vegatatif üretim yöntemlerinden biridir. Daldırmayla üretim anaç bitki üzerinde bulunan gövde parçasının yine ana bitkiye bağlı kalarak köklendirilmesidir. Daldırmayla üretim daha çok çelikle kolaylıkla köklenemeyen bitkilerde ya da küçük çaplı bitkilerin üretilmesinde kullanılır. Diğer vegatatif üretim yöntemlerinde gövde kısımları bitki üzerinden uzaklaştırılırken daldırma ile üretimde ise köklenme olayı ana bitkiye bağlı olarak devam eder. Yani köklenecek bitki kısmının susuz veya besinsiz kalma ihtimali yoktur. Ana bitkiye bağlı olduğundan bu ihtiyaçları karşılanmaktadır. Her bitki daldırma ile üretilmez. Daldırma ile üretim yapılacak bitkide olması gereken bazı özellikler vardır. Dallarının esnek, kıvrılabilir ve toprağa yakın kısımda olmalıdır. Çünkü bitki kısımları toprağa bir veya birkaç kez daldırıldığından bu özellikler mutlaka olmalıdır. Daldırmayla üretim birkaç farklı yolla yapılmaktadır. Genellikle dış mekân bitkilerinde adi veya yılankavi daldırma yöntemi kullanılırken iç mekân bitkilerinde hava daldırma uygulanmaktadır. Daldırma üretim size hangi bitkilerde ve bu yöntemin nasıl uygulanacağını gösterecektir. Siz de elinizde bulunan bitkilere bakarak üretim yöntemlerini daha iyi belirleyebileceksiniz.

Not: PDF Dosyaları resimli belgelerdir. Açmak için Acrobat Reader Programı gerekir. Acrobat Reader indirmek için aşağıdaki linkleri kullanabilirsiniz.

Adobe Sitesinden indir

Mesaj

Mesajınız onaylandıktan sonra yayınlanır (Üye olursanız hemen yayınlanır)
Gelişmiş editor için Javascript açık olmalıdır
Öneriler
Diğer Dersler