Cahilim.com
Her konuda en basit dersler ve oyun siteleri.

Seramik

Seramik bölümünde, seramik yapmak isteyeneler için gerekli tüm bilgileri bulabilirsiniz. seramik modelleri, seramik desen örnekleri, seramik yapımı teknikleri, Seramik boyama ve boyama incelikler... seramik üzerine herşey burada.


Cam süs eşyası yapımı

Cam ısıtılarak eritildiğinde şekillendirilebilen plastik bir malzemedir. Oda sıcaklığında çok hızlı soğuduğu için, şekillendirme sırasında düzeltme ve rötuşlama yapılamaz. Bu nedenle tüm düzeltme ve rötuşlama işlemleri, cam mamul ortaya çıktıktan sonra yapılır. Camda ikincil işlemler olarak geçen bu işlemlerden biri de malaturadır. Malaturanın sözlük anlamı şekil bozukluğu, arıza, aksaklık, tutukluk anlamına gelir. Malatura tezgâhları camda bu problemlerin giderildiği makinedir. Malatura nihaiyi düzeltme anlamına gelir, yani ürünün kalıp ağzı, kapeli, kalıp izi, ağız dip, ayak, çıtlak ya da üretim hatası gibi kusurlarını malatura ile düzelterek parlatma yapmak mümkündür. Hazırlanan bu derste, ister üretimden yeni çıkan bir ürünü, isterseniz de tezyin uygulanmış (dekor, altın, platin, lüster, emaye boya) ürünün hatalarını tespit ederek, malatura gerektiren bölümlerini indirip, düzeltip, parlatabilecek ve ürünü üretime geri kazandırabilecek ya da ürünü üretime hazırlayabileceksiniz.

Not: PDF Dosyaları resimli belgelerdir. Açmak için Acrobat Reader Programı gerekir. Acrobat Reader indirmek için aşağıdaki linkleri kullanabilirsiniz.

Adobe Sitesinden indir

özgen süs

alçıdan vazo şekilleri

29-04-2010 13:24

    Mesaj

    Mesajınız onaylandıktan sonra yayınlanır (Üye olursanız hemen yayınlanır)
    Gelişmiş editor için Javascript açık olmalıdır
    Öneriler
    Diğer Dersler