Cahilim.com
Her konuda en basit dersler ve oyun siteleri.

Seramik

Seramik bölümünde, seramik yapmak isteyeneler için gerekli tüm bilgileri bulabilirsiniz. seramik modelleri, seramik desen örnekleri, seramik yapımı teknikleri, Seramik boyama ve boyama incelikler... seramik üzerine herşey burada.


Cam yapım aşamaları

Seramik ve cam teknolojisinin şekillendirmecilik dalı, Türkiye’de ve dünyada gelişmekte olan ve tercih edilen bir meslektir. Geleceği oldukça parlak olan bu mesleği en iyi şekilde yapabilmek için temel bilgi ve becerileri öğrenmelisiniz. Bu derste alacağınız bilgiler sizin mesleki bilgi ve becerilerinizin temellerinden birini oluşturacaktır. Günümüze kadar hiçbir malzeme cam kadar değişik alanlarda kullanılmamıştır. Camın çok amaçlı kullanılabilmesi dışında gerek sade cam gerekse diğer malzeme ve tekniklerle süslenmesi ile yapılabilecekler de oldukça fazladır. Her cam üreticisi kendi işine uygun cam için çeşitli malzeme kullanır. Yardımcı katkı malzemesi de gereğe göre değişir. Örneğin, eski Mısırlılar soda kullanmışlardır. Akdeniz ülkelerinin bu özelliği camın biçimlendirilmesini etkilemiştir. Her cam üreticisi kendi özel isteklerine uygun cam elde etme karışımları hazırlamaktadır. Bu karışımlardaki değişikliklerle çok geniş kullanım alanı sağlanmaktadır. Hazırlanan bu derste, cam üretim aşamalarını, cam hataları ve test yöntemlerini, camın bileşim ve üretim koşullarına bağlı özelliklerini ve camın fiziksel ve kimyasal dayanım koşullarını öğrenecek ve araştırabileceksiniz. Endüstrideki geniş kullanım alanı içinde bu bilgi ve yeterliği kullanma imkânı bulacaksınız. Diğer derseri de tamamlayıp kendinizi mesleki alanda iyi yetiştirdiğinizde cam endüstrisi alanında hizmet veren kuruluşların ilgili bölümlerinde çalışabileceksiniz

Not: PDF Dosyaları resimli belgelerdir. Açmak için Acrobat Reader Programı gerekir. Acrobat Reader indirmek için aşağıdaki linkleri kullanabilirsiniz.

Adobe Sitesinden indir

Mesaj

Mesajınız onaylandıktan sonra yayınlanır (Üye olursanız hemen yayınlanır)
Gelişmiş editor için Javascript açık olmalıdır
Öneriler
Diğer Dersler