Cahilim.com
Her konuda en basit dersler ve oyun siteleri.

Yemek ve Gıda ürünleri

Yemek Tarifleri, Yemek hazırlama teknikleri, Organik gıdalar. Beslenme ve sağlık. Yemeklerin sunulması ve servisi. Sebzeleri pişirmede dikkat edilecek konular. İçeceklerin hazırlanması ve sunulması. Salata ve Soslar. Yiyecek çeşitleri ve dondurucuda saklanması için yapılması gerekenler.


Börek Tarifleri, Börek çeşitleri

Ülkemizde turizm ve otelcilik sektörü hızla gelişmektedir. Yiyecek ve içecek hizmetleri de bu sektörde önemli bir yer tutmaktadır. Buna bağlı olarak da bu sektörde nitelikli eleman ihtiyacı her geçen gün artmaktadır. Bu dersle mayalı hamur, milföy hamuru, özleştirilerek hazırlanan hamur ve hazır yufka kullanarak börek hazırlayabileceksiniz. Yiyecek içecek sektöründe hizmet veren kişilerin, çeşitli hamurların yapım tekniklerini bilmesi ve bunları da her çeşit ticarî mutfaklarda uygulayabilmesi önemlidir. Bu dersle çeşitli hamur teknikleriyle böreklerin yapım tekniklerini öğreneceksiniz. Yeni ürünler üretebilme yeteneğini geliştirmekle kalmayıp aynı zamanda ticari mutfakların Patiseri bölümlerinde çalışabilmek için gerekli olan yeterliliğe de sahip olacaksınız.

Not: PDF Dosyaları resimli belgelerdir. Açmak için Acrobat Reader Programı gerekir. Acrobat Reader indirmek için aşağıdaki linkleri kullanabilirsiniz.

Adobe Sitesinden indir

Mesaj

Mesajınız onaylandıktan sonra yayınlanır (Üye olursanız hemen yayınlanır)
Gelişmiş editor için Javascript açık olmalıdır
Öneriler
Diğer Dersler