Cahilim.com
Her konuda en basit dersler ve oyun siteleri.

Çiçek ve Bahçe

Çiçek yetiştirmek ve Bahçe bitkileri hakkında her türlü bilgiyi bu bölümde bulabilirsiniz. Siz de çiçekleri seviyorsanız her türlü çiçek hakkında detaylı bilgileri PDF şeklinde indirin ve internete muhtaç olmadan uzun uzun okuyun.


Bitki ve Çiçek Hastalıkları

Bildiğiniz gibi bitkiler de canlıdır ve diğer canlılarla ortak bazı özelliklere sahiptir. Örneğin büyüme, gelişme ve ölüm gibi. Yine diğer canlılarla en büyük ortak özellikleri hastalanmalarıdır. Evet, bitkiler de hastalanır. Belki biz insanlar gibi nezle veya grip olmazlar ama onların da kendilerine göre hastalıkları vardır. Bazen bu hastalık besin noksanlığı ya da fazlalığından ortaya çıkarken bazen de sulama, tohum gibi faktörlerin etkisiyle kendini gösterir. Hastalıklı bir bitkiyi gördüğümüzde sağlam olana bakarak hasta olduğunu anlayabiliriz. Bitkilerde görülen bu hastalıklar kalite ve pazar değerlerini düşürür. Örneğin külleme hastalığına yakalanan bir gülü kimse tercih etmez ya da mildiyö hastalığına yakalanmış bir meyveyi kimse yemek istemez. Hastalanan bitkilerde en önemli konu ise tedavileridir. Biz insanlar hastalandığımızda doktora gideriz. Hayvanlarımız hastalandığında ise veterinere başvururuz. Eğer hastalığa zamanında müdahale edilmezse istenilen sonuçları alamıyorsak aynı durum bitkiler için de geçerlidir. İşte bu ders ile siz, hastalanan bitkilerin teşhis ve tedavisini yapabileceksiniz. Doğru teşhis ile hastalığı belirleyecek ve zamanında müdahale ile bitkileri hastalıktan kurtarabileceksiniz. Böylece ikinci bir meslek olarak bitki doktoru olabileceksiniz.

Not: PDF Dosyaları resimli belgelerdir. Açmak için Acrobat Reader Programı gerekir. Acrobat Reader indirmek için aşağıdaki linkleri kullanabilirsiniz.

Adobe Sitesinden indir

asiye bifembafya çiçeğim hastalandı

bifem afya ağacımın yapraklarında kahverengi lekeler oluşuyor bu ne demek oluyor. tedavisi mümkün mü

06-04-2010 18:50

  irem_çiçek

  benim çiçeğimin adını bilmiyorum dedem koparıp getirmiş bir su bardağının içinde çok güzel yaşıyordu sabah kalktığımda çiçeklerinde sümük gibi yapışkan gibi yağlı gibi şeyler belirmiş çiçeğin ortasını açtım içini temizledim ama ne yapabileceğimi bilmiyorum 30 dakika içinde yardım gerekiyor.. YaRdImCı OLuN :);)

  22-05-2011 15:22

   ayla mine bitkimin türünü bilmiyorum

   bitkimin iğne şeklinde tırtıklı yaprakları var.Yapraklarının içi içeriye doğru eğimli. aynısından biryerdede gördüm.ağaç olmuştu.hiç çiçek açtığını görmedim.adını da bilmiyorum.lütfen biri adını söyleyebilir mi şimdiden çok teşekkür ederim.

   04-04-2012 13:25

    naznur

    böceklenmeyen bir bitki var mı böceklerden nefret ederim.çok şey istiyorum ama kolay kolay böceklenmiyen bakımı kolay bir bitki var mı acaba (kaktüs hariç o bende var)

    29-04-2012 14:59

     gülden

     kaktüsler çiçek açar mı minik bir kaktüsüm var ne zaman çiçek açar.1 e yakın yıldır çiçek açtığını görmedim

     29-04-2012 15:01

      Mesaj

      Mesajınız onaylandıktan sonra yayınlanır (Üye olursanız hemen yayınlanır)
      Gelişmiş editor için Javascript açık olmalıdır
      Öneriler
      Diğer Dersler