Cahilim.com
Her konuda en basit dersler ve oyun siteleri.

inşaat ve Mimari hesaplar

İnşaat mühendisliği ve mimari hesaplar hakkında dökümanları bu bölümde bulacaksınız. Statik hesaplar, beton, ahşap, izdüşüm, kesit bilgileri vb. diğer teknik bilgiler hakkında kapsamlı dersler.


Mimaride Beton özellikleri

İnşaat sektörü, toplam yatırımlar ve ulusal gelir içindeki sayısal payı ve sağladığı işgücü olanaklarının boyutu itibariyle ekonomimizin en canlı ve en önemli sektörlerinden biridir. Beton, uzun yıllardan beri inşaat sektöründe en önemli yapı malzemesi olarak kullanılmaktadır. Beton hammaddesinin doğada bol miktarda bulunması, kolayca istenilen şekli alabilmesi, uzun yıllar hizmet vermesi, dayanıklılık ve ekonomik olarak çok uygun malzeme olması açısından vazgeçilmez bir yapı malzemesidir. Dünya nüfusunun hızla artması ve inşaat teknolojisinin büyük bir hızla gelişmesi ile, başta konutlar olmak üzere, fabrikalar, köprüler, barajlar, yollar ve buna benzer birçok yapılarda beton kullanılması, bu malzemenin önemini daha da artırmaktadır. İnşaat teknolojisinde, bu derece önemli olan beton malzemesini üretirken rasgele dökmek, eksik malzeme kullanmak gibi nedenler, hem kalitesiz bir beton ortaya çıkarmakta hem de kötü bir yapılaşmaya neden olmaktadır. Çimentonun bulunmasından sonra inşaat teknolojisi uygulamalarında yaygın olarak kullanılmaya başlanan beton ilginç bir malzemedir. Hazırlandığı andaki plastik kıvamı nedeni ile istenilen şekle girdiğinden modern mimarinin gelişmesinde çok önemli olmuştur. Bu nedenlerden dolayı sizlerin beton yapımını bilmeniz ve kuralına uygun olarak uygulamanız gerekmektedir. Hangi tür betonu nerede kullanmanız gerektiğine karar verip yapım aşamalarına göre betonu üretmelisiniz. Beton dersi ile elde edilen kazanımlar sonucunda grobetonun, inşaat alanındaki uygulama yeri, şekli ve üretim kuralları beceriye dönüşecektir. Beton teknolojisinin kullanılması için gerekli olan ön çalışmalar yapıldıktan sonra beton döküm aşamaları, uygulamadaki işlem basamakları bir yeterlilik haline getirilmiş, değerlendirilmiş ve sizlere sunulmuştur.

Not: PDF Dosyaları resimli belgelerdir. Açmak için Acrobat Reader Programı gerekir. Acrobat Reader indirmek için aşağıdaki linkleri kullanabilirsiniz.

Adobe Sitesinden indir

Mesaj

Mesajınız onaylandıktan sonra yayınlanır (Üye olursanız hemen yayınlanır)
Gelişmiş editor için Javascript açık olmalıdır