Cahilim.com
Her konuda en basit dersler ve oyun siteleri.

Matbaa ve Baskı

Bu bölümde matbaa ile ilgili terimler ve baskı işlemlerinde kullanılan makinelerin kullanımı hakkında bilgi bulabilirsiniz. Flekso özellikleri, Ofset hakkında detaylı bilgi, tifdruk baskı gibi sektöre yönelik bilgileri öğrenerek Matbba sektöründe kolayca iş bulabilirsiniz.


Baskı için görüntü tarama ve düzeltme

Teknolojinin gelişmesine paralel olarak insan hayatı kolaylaşmakta ve eskiden manuel olarak yapılan iş ve işlemler günümüzde bilgisayarlarda veya bilgisayar destekli makinelerde yapılmaktadır. Grafik tasarım alanı da bu teknolojik gelişmelerden nasibini almıştır. Günümüzde farklı ortamlarda basılacak ya da yayımlanacak dergi, broşür, kitap, katalog vb. materyaller dijital ortamda hazırlanmaktadır. Masaüstü yayıncılıkta kullanılan programlar vektörel tabanlı programlar, dizgi ve mizanpaj programları ile resim işleme programlarıdır. Vektörel tabanlı programlar; amblemlogo, el ilanı, çizelge, broşür, afiş vb. işlerin tasarımında kullanılır. Dizgi ve izanpaj (sayfa düzenleme) programları ise çok sayfalı (kitap, dergi, gazete vb.) materyallerin tasarımında kullanılmaktadır. Resim işleme programları ise internet yayıncılığında, sunum hazırlamada, kitap, dergi, afiş gibi basılı materyallerde kullanılacak görsellerin hazırlanmasında kullanılmaktadır. Resim işleme, yani resmi yayına hazır hâle getirme önemli bir iştir. Resimleri işleyip düzenleyen, baskıya hazırlayanlar bu alanda uzman kişilerdir. Resim işleme fotoğraf bilgisinin yanında program bilgisi, grafik bilgi ve becerisi isteyen bir daldır. Bu bilgi ve becerilere sahip kalifiye elamanlara her zaman ihtiyaç vardır. Bu ders resimlerin taranması ve görüntü işleme programında düzeltilmesi işlemlerinin uygulamalı olarak anlatıldığı öğrenme materyalidir. Bu dersi öğretmeninizin rehberliğinde bitirdiğinizde resimleri tarayabilecek ve resimleri düzenleyip baskıya veya internet ortamına hazırlayabileceksiniz. Tarama ve fotoğrafları düzeltme titiz ve dikkatli çalışmayı gerektirir. Öğrenme sürecinde ne kadar titiz, dikkatli ve derse ilgili olursanız başarınız da o oranda artacaktır. Bu ders ile daha nitelikli baskı öncesi operatörü olarak yetişeceğinize inanıyor ve başarılar diliyorum.

Not: PDF Dosyaları resimli belgelerdir. Açmak için Acrobat Reader Programı gerekir. Acrobat Reader indirmek için aşağıdaki linkleri kullanabilirsiniz.

Adobe Sitesinden indir

Mesaj

Mesajınız onaylandıktan sonra yayınlanır (Üye olursanız hemen yayınlanır)
Gelişmiş editor için Javascript açık olmalıdır
Öneriler
Diğer Dersler