Cahilim.com
Her konuda en basit dersler ve oyun siteleri.

Matbaa ve Baskı

Bu bölümde matbaa ile ilgili terimler ve baskı işlemlerinde kullanılan makinelerin kullanımı hakkında bilgi bulabilirsiniz. Flekso özellikleri, Ofset hakkında detaylı bilgi, tifdruk baskı gibi sektöre yönelik bilgileri öğrenerek Matbba sektöründe kolayca iş bulabilirsiniz.


Matbaada renk ayrımı

Çok renkli bir baskının gerçekleşebilmesi için orijinalin kendisini oluşturan renklere ayrılması işlemine renk ayrım diyoruz. Günümüzde renk ayrım işlemini genellikle gelişmiş teknolojinin bir ürünü olan film çıkış ya da CTP (direkt kalıba pozlandırma) cihazları yapmaktadır. Ancak, tikromi (CMYK renkler ile basılan) işler dışında işimiz üzerinde trikromi renklerden elde edilemeyen spot (ekstra) bir renk mevcut olabilir. Bu rengin de tıpkı CMYK renkleri gibi filme ve kalıba alınarak basılması gerekir. Bu aşamada çalışmamızın niteliğine göre vektörel çizim programları ya da resim işleme programlarını kullanarak spot (ekstra) rengin de ayrıca basılabilmesi için birtakım işlemler yapmamız ve doğru formatta kaydetmemiz gerekir. Bu derste sizlere, vektörel çizim programlarında tire renk ayrımı ve vurgulanmak istenilen rengin daha canlı basılabilmesi için resim işleme programını kullanarak spot renk ayrımı yapabilmeniz ile ilgili gerekli bilgiler verilmiştir. Bu derste hedeflenen yeterlikleri edinmeniz durumunda Matbaa Teknolojisi alanında daha nitelikli elemanlar olarak yetişeceğinize inanıyor, başarılar diliyoruz.

Not: PDF Dosyaları resimli belgelerdir. Açmak için Acrobat Reader Programı gerekir. Acrobat Reader indirmek için aşağıdaki linkleri kullanabilirsiniz.

Adobe Sitesinden indir

Mesaj

Mesajınız onaylandıktan sonra yayınlanır (Üye olursanız hemen yayınlanır)
Gelişmiş editor için Javascript açık olmalıdır
Öneriler
Diğer Dersler