Cahilim.com
Her konuda en basit dersler ve oyun siteleri.

Matbaa ve Baskı

Bu bölümde matbaa ile ilgili terimler ve baskı işlemlerinde kullanılan makinelerin kullanımı hakkında bilgi bulabilirsiniz. Flekso özellikleri, Ofset hakkında detaylı bilgi, tifdruk baskı gibi sektöre yönelik bilgileri öğrenerek Matbba sektöründe kolayca iş bulabilirsiniz.


Matbaa için Fotoğraf işleme

Sayfalar dolusu yazıyla aktarılacak bir mesaj, bazen bir resimle anlatılabilir. İnsanlar çoğu kez, tekdüze yazılardan oluşan sayfaları okumaktansa resimlerden oluşan sayfaları tercih etmektedir. Aslında basılı ürünler için ideal olanı görüntü ve yazı uyumunun başarıyla sağlandığı eserlerin ortaya konulabilmesidir. Bir basılı materyalde doğru kullanılmış resimler, yazı ile verilmek istenen mesajın daha kolay anlaşılmasını sağladığı gibi, metnin okunmasını ve basılı ürünün izlenmesini kolaylaştırır. Resimler baskıya uygun seçilip hazırlanmamışsa, baskı ve cilt ne kadar iyi olursa olsun ürün kalitesiz olacaktır. Çünkü günümüzde basılı bir ürünün kalitesi resimlerin kalitesine göre değerlendirilmektedir. Resimlerin baskıya kaliteli bir şekilde hazırlanabilmesi için fotoğrafların iyi olması kadar fotoğrafları işlemek de önemlidir. Resimler günümüzde resim işleme programlarında işlenerek baskıya hazırlanır. Baskıya kaliteli resimler hazırlayabilmek için fotoğraf bilgisinin yanında resim işleme programlarını da iyi bilmek ve kullanmak gerekir. Bu derste fotoğrafları işlemek için gerekli bilgiler ve uygulama faaliyetleri verilmiştir. Yaptığınız işe ilgi duymanız, sevmeniz ve öğretmenlerinizin rehberliği sizi başarıya ulaştıracaktır. Aynı zamanda derslerden arta kalan zamanlarınızda bol bol pratik yapmanız kısa zamanda resim işleme programlarını öğrenmenizi sağlayacaktır. Sektörde her zaman ihtiyaç duyulan resim işleme operatörleri olarak yetişeceğinize inanıyor, başarılar diliyoruz.

Not: PDF Dosyaları resimli belgelerdir. Açmak için Acrobat Reader Programı gerekir. Acrobat Reader indirmek için aşağıdaki linkleri kullanabilirsiniz.

Adobe Sitesinden indir

Mesaj

Mesajınız onaylandıktan sonra yayınlanır (Üye olursanız hemen yayınlanır)
Gelişmiş editor için Javascript açık olmalıdır
Öneriler
Diğer Dersler