Cahilim.com
Her konuda en basit dersler ve oyun siteleri.

Matbaa ve Baskı

Bu bölümde matbaa ile ilgili terimler ve baskı işlemlerinde kullanılan makinelerin kullanımı hakkında bilgi bulabilirsiniz. Flekso özellikleri, Ofset hakkında detaylı bilgi, tifdruk baskı gibi sektöre yönelik bilgileri öğrenerek Matbba sektöründe kolayca iş bulabilirsiniz.


Matbaa dekupe işlemi

Görüntü işleme çalışmalarında sıklıkla yapılan işlemlerden bir tanesi de dekupedir. Dekupe, kısaca resmin belli bir bölgesini diğer bölgelerden ayırmaktır. Dekupe yapılarak resim bileşeninin zemini değiştirilebilir veya resmin sadece belli bir bölgesi dışında kalan diğer bölgeler silinebilir. Çalışılan resme göre veya dekupesi yapılacak resim bileşenin şekline göre dekupe yöntemi değişebilmektedir. Kullanılan yöntem ne olursa olsun dekupe çok dikkat ve titizlik gerektiren bir iştir. Bu derste dekupe işlemini yapmak için gerekli olan bilgiler ve uygulama faaliyetleri verilmiştir. Dikkatli ve düzenli çalışmanız sizi başarıya ulaştıracaktır. Resim işleme çalışmalarında sıklıkla karşılaşılan dekupe işlemini en iyi şekilde öğrenip yapacağınıza inanıyor ve başarılar diliyoruz.

Not: PDF Dosyaları resimli belgelerdir. Açmak için Acrobat Reader Programı gerekir. Acrobat Reader indirmek için aşağıdaki linkleri kullanabilirsiniz.

Adobe Sitesinden indir

Mesaj

Mesajınız onaylandıktan sonra yayınlanır (Üye olursanız hemen yayınlanır)
Gelişmiş editor için Javascript açık olmalıdır
Öneriler
Diğer Dersler