Cahilim.com
Her konuda en basit dersler ve oyun siteleri.

Olta ve Balıkçılık

Bu bölümde iyi bir balıkçı olmak için ihtiyacınız olan her türlü bilgiyi bulacaksınız. olta çeşitleri, balık çeşitleri, ağ kullanımı, tekneler hakkında genel bilgi. Sizde deniz sevdalısı iseniz bu bölümdeki olta ve ağ bilgilerini seveceksiniz.


BALIK AĞI NASIL ÖRÜLÜR

Balık avcılığı ilk insan var olduğundan beri yapılmaktadır. Avcılık yapılırken çeşitli yöntemler, teknikler ve değişik balık ağı malzemeleri kullanılmıştır. Teknolojik ilerlemeyle beraber balık avında büyük tonajlı gemilerin balık avına çıkmasıyla beraber ağ yapımında kullanılan malzemelerde gelişmiştir. Özellikle 1940’lı yıllardan sonra sentetik iplerin balıkçılıkta kullanılmaya başlamasıyla beraber avcılıkta gelişmiştir.1940’lı yıllardan önce kendir ve pamuktan yapılmış av malzemeleri kullanılmakta iken günümüzde tamamen sentetik yani polyester (Naylon) liflerden yapılmış ağ ipleri kullanılmaktadır. Sentetik liflerden yapılmış ipliklerin sağlam, hafif, istenilen yoğunluk ve kopma kuvvetine karşı direnci, çürümeye karşı dayanıklı olması sebebiyle balıkçılar tarafından tercih edilmektedir. Açık deniz avcılığının artmasıyla birlikte kullanılan ağ yapım malzemesinin ne kadar önemli olduğu anlaşılmış balık av araçları da buna göre dizayn edilmiştir. Avlanacak balık türüne göre kullanılan malzemenin değiştiğini, mukavemetinin farklı olduğunu bu derste öğreneceksiniz Ağ malzemeleri dersi sayesinde balık ağı yapımında farklı balıklar için hangi özelliklere sahip ağ ipliklerinin kullanılacağını bu malzemelerin dayanıklılıklarını avantaj ve dezavantajlarını öğrenecek ve ağ donatırken bu bilgileri uygulayabileceksiniz.

Not: PDF Dosyaları resimli belgelerdir. Açmak için Acrobat Reader Programı gerekir. Acrobat Reader indirmek için aşağıdaki linkleri kullanabilirsiniz.

Adobe Sitesinden indir

ali

ağ yapmak

27-09-2010 23:52

  dogan ag yapmak

  ben ag yapmak istiyorum bana yardımcı olursanız tşk

  21-03-2011 14:34

   Yazan:dogan

   ben ag yapmak istiyorum bana yardımcı olursanız tşk

    

   21-03-2011 14:39

    Yazan:dogan

    ben ag yapmak istiyorum bana yardımcı olursanız tşk

     

    18-07-2011 13:04

     görkem

     ağ yapacam

     28-07-2011 16:50

      mücahit

      Abicim Siz Ağ Yapmayı Biliyo Musunuz __ ?? __

      23-08-2011 23:31

       seçkin

       balık ağı nasıl örülür

       10-04-2013 10:18

        yakamozcu yakamozcu

        arkadaşlar ağ yapmak hemen öğrenilecek iş değil nakadar balıkçı arkadaş var ağ yapmasını bilmiyo biz ağ yapmayı cocuklumuzda başladık 1 aylık kursla hemen öğrenilmez bu işin sırrı zamana dayalı ve devamlı ağ yaparak öğrenilir daha bir çok püf noktaları var

        19-09-2013 15:20

         Mesaj

         Mesajınız onaylandıktan sonra yayınlanır (Üye olursanız hemen yayınlanır)
         Gelişmiş editor için Javascript açık olmalıdır
         Öneriler
         Diğer Dersler