Cahilim.com
Her konuda en basit dersler ve oyun siteleri.

Olta ve Balıkçılık

Bu bölümde iyi bir balıkçı olmak için ihtiyacınız olan her türlü bilgiyi bulacaksınız. olta çeşitleri, balık çeşitleri, ağ kullanımı, tekneler hakkında genel bilgi. Sizde deniz sevdalısı iseniz bu bölümdeki olta ve ağ bilgilerini seveceksiniz.


Balık ağı yapımı ve balıkçı düğümleri

Balık avı ve avcılığı ilk insan var olduğundan beri yapılmaktadır. Avcılık yapılırken çeşitli yöntemler, teknikler ve değişik balık ağı malzemeleri kullanılmıştır. Teknolojik ilerlemeyle beraber balık avında büyük tonajlı gemilerin balık avına çıkmasıyla beraber ağ yapımında kullanılan malzemeler de gelişmiştir. Özellikle 1940’lı yıllardan sonra sentetik iplerin kullanılmaya başlamasıyla beraber avcılık da gelişmiştir. 1940’lı yıllardan önce kendir ve pamuktan yapılmış av malzemeleri kullanılmakta iken günümüzde tamamen sentetik, yani polyester ( naylon ) liflerden yapılmış ağ ipleri kullanılmaktadır. Sentetik liflerden yapılmış ipliklerin sağlam, hafif, istenilen yoğunluk ve kopma kuvvetine karşı direnci, çürümeye karşı dayanıklı olması sebebiyle balıkçılar tarafından tercih edilmektedir. Açık deniz avcılığının artmasıyla birlikte kullanılan ağ yapım malzemesinin ne kadar önemli olduğu anlaşılmış, balık av araçları ve buna göre dizayn edilmiştir. Avlanacak balık türüne göre kullanılan malzemenin değiştiğini ve mukavemetinin farklı olduğunu öğreneceksiniz. Balık ağı yapımında hangi tür balık için hangi özelliklere sahip ağ yapım iplerinin kullanılacağını, dayanıklılığını, avantaj ve dezavantajlarını bilecek ağ dizayn ederken bunlara dikkat edeceksiniz.

Not: PDF Dosyaları resimli belgelerdir. Açmak için Acrobat Reader Programı gerekir. Acrobat Reader indirmek için aşağıdaki linkleri kullanabilirsiniz.

Adobe Sitesinden indir

İBRAHİM KURBİ KURBİ_42@HOTMAİL.COM

ÖGRENMEK İSTİYORUM KENDİME GÜZEL Bİ HOBİ OLMASINI İSTİYOM

04-02-2011 22:44

    Mesaj

    Mesajınız onaylandıktan sonra yayınlanır (Üye olursanız hemen yayınlanır)
    Gelişmiş editor için Javascript açık olmalıdır
    Öneriler
    Diğer Dersler