Cahilim.com
Her konuda en basit dersler ve oyun siteleri.

Çiçek ve Bahçe

Çiçek yetiştirmek ve Bahçe bitkileri hakkında her türlü bilgiyi bu bölümde bulabilirsiniz. Siz de çiçekleri seviyorsanız her türlü çiçek hakkında detaylı bilgileri PDF şeklinde indirin ve internete muhtaç olmadan uzun uzun okuyun.


Bahçe toprağı konusunda bilmeniz gerekenler

Toprak, bütün canlılar için önemlidir. Bitkiler için yetişme ortamı oluşturur. Dünyamızın 3/4 sularla kaplıdır.1/4 ise yerkürenin su dışında kalan kısmıdır. Karada yaşayan bütün canlıların yaşama alanıdır. Bu kadar dar alanda milyonlarca canlı yaşamaktadır. Karaların büyük kısmı kayalık ve ekime elverişli değildir. Bazı bölgeler soğuk, bazı bölgeler ise çok sıcaktır. Ekim ve dikime elverişli olan kısımlardan beslenmemiz ve ihtiyaçlarımızı karşılamak için yararlanmaktayız. Toprak oluşumu çok uzun yıllar alır. Ekime elverişli topraklar engebeli arazide erozyona uğramakta ve yok olup gitmektedir. Sahip olduğumuz topraklardan en iyi şekilde yararlanmak için çaba sarf etmeliyiz. İnsanoğlu toprağı işlemeyi öğrendiğinden beri iyi verim almak için uğraşmaktadır. Dünya nüfusu hızla artmakta, buna karşılık ekili alanlarımız azalmaktadır. Dünya nüfusunu doyurmak ve diğer ihtiyaçlarımızı karşılamak için bir karış alanı bile değerlendirmeliyiz. Bilim ilerledikçe topraktan daha fazla verim almayı da öğrendik. Artık nadasa tarla bırakmıyoruz. Toprağımızı en iyi şekilde işleyerek, ihtiyaçlarını belirleyerek kaliteli ürünler alabiliyoruz. Eskiden toprakta tuzluluk bile sorun olurken, şimdi toprağımızı tuzdan arındırabiliyoruz. Bilimsel çalışmalarla toprağımızın ihtiyaçlarını belirliyor ve gübreleme yapıyoruz.

Not: PDF Dosyaları resimli belgelerdir. Açmak için Acrobat Reader Programı gerekir. Acrobat Reader indirmek için aşağıdaki linkleri kullanabilirsiniz.

Adobe Sitesinden indir

Mesaj

Mesajınız onaylandıktan sonra yayınlanır (Üye olursanız hemen yayınlanır)
Gelişmiş editor için Javascript açık olmalıdır
Öneriler
Diğer Dersler