Cahilim.com
Her konuda en basit dersler ve oyun siteleri.

Çiçek ve Bahçe

Çiçek yetiştirmek ve Bahçe bitkileri hakkında her türlü bilgiyi bu bölümde bulabilirsiniz. Siz de çiçekleri seviyorsanız her türlü çiçek hakkında detaylı bilgileri PDF şeklinde indirin ve internete muhtaç olmadan uzun uzun okuyun.


Bahçede dikilebilecek süs ağaçları ve bakımı

Dış mekân bitkileri, bitkiler dünyasının bir parçasıdır. Ancak bitkiler âleminde o kadar çok dış mekân bitkileri vardır ki bu yüzden bu bitkiler sınıflandırılarak ele alınmıştır. Bu bölümde ağaçları ele alacağız. Boyu üç ile yedi metre arasında olan, dal sürgün ve yapraklarının oluşturduğu tepe tacını tek bir gövde üzerinde taşıyan, her yıl çap artımı yaparak kalınlaşan, sürgün vererek boylanan, hücrelerinin büyük bölümü odunlaşmış olan, uzun ömürlü bitkilere ağaççık denir. Bir ağaççık, kök, gövde, dal ve yaprak olmak üzere 4 ana kısımdan oluşur. Bu kısımların biçim, boyut, hacim gibi özellikleri ağacı biçimlendiren temel özelliklerdir. Bir ağacın yaşayıp gelişebilmesi için; ışık, sıcaklık, karbondioksit, oksijen, su ve mineral madde gereklidir. Ağaçlar özümleme yaparak, havaya oksijen verirler. Ayrıca ağaçlar canlılara besin ve barınak sağlamak amacıyla kullanılır. Ağaçlar bu işlevleri yerine getirirken çevrelerindeki canlı ve cansız tüm varlıklarla karşılıklı olarak birebir ilişki içindedir. Ağaçların yok olması, yaşama ortamının bozulması anlamına gelir. Bu yüzden elimizdekilerin değerini bilmemiz gerekir. Hatta yeni bitkiler yetiştirmemiz doğal dengenin korunması açısından önemlidir. Siz bu dersi tamamladığınızda ağaçlar konusunda bilgi sahibi olacaksınız. Ağaçların genel özelliklerini, üretimlerini, peyzajda kullanım alanlarını ve önemli türlerini öğreneceksiniz. Bu sektörün aranan kaliteli elemanı konumda olacaksınız.

Not: PDF Dosyaları resimli belgelerdir. Açmak için Acrobat Reader Programı gerekir. Acrobat Reader indirmek için aşağıdaki linkleri kullanabilirsiniz.

Adobe Sitesinden indir

Mesaj

Mesajınız onaylandıktan sonra yayınlanır (Üye olursanız hemen yayınlanır)
Gelişmiş editor için Javascript açık olmalıdır
Öneriler
Diğer Dersler