Cahilim.com
Her konuda en basit dersler ve oyun siteleri.

Çiçek ve Bahçe

Çiçek yetiştirmek ve Bahçe bitkileri hakkında her türlü bilgiyi bu bölümde bulabilirsiniz. Siz de çiçekleri seviyorsanız her türlü çiçek hakkında detaylı bilgileri PDF şeklinde indirin ve internete muhtaç olmadan uzun uzun okuyun.


Bahçe için çimen ve bitki örtüsü

Dış mekân bitkileri, bitkiler dünyasının bir parçasıdır. Adından da anlaşılacağı gibi dış ortamlarda yaşayan ve dış çevreyi güzelleştirmekte kullanılan bitkilerdir. Bitkiler dünyasında o kadar çok dış mekân bitkisi vardır ki bu bitkileri sınıflandırma yoluna gidilmiştir. Yapraklı ağaçlar, iğne yapraklı ağaçlar, ağaççık ve çalılar, sarılıcı ve yer örtücüleri örnek olarak verebiliriz Siz bu ders de yer örtücü bitkileri öğreneceksiniz. Yer örtücü bitkiler; 30 cm kadar boylanan, toprak yüzeyine çok yakın şekilde yoğun bir yaprak tabakası oluşturan sarılıcı, sürünücü ve yayılıcı bodur bitkilerdir. Otsu, odunsu, herdem yeşil veya yalnız yeşil olan yer örtücü bitkiler erozyon ve su kaybını engeller. Aynı zamanda peyzajda zemine renk, desen, doku özelliği kazandırır. Kullanılacak alana göre bu bitkilerin ekolojik isteklerinin bilinmesi gerekir. Yer örtücü bitkileri peyzaj kullanımlarında vazgeçilmez bitkilerdir. Kenar ya da bordür olarak kullanımlarının yanında vurgu amacı ile de kullanılırlar. Çok farklı renk ve çiçeklerine sahip olduklarından bulundukları ortamlara neşe ve canlılık kazandırırlar. Bazılar da güzel kokuları ile ortama ferahlık sağlar. İşte siz bu ders ile yer örtücü bitkilerin genel özelliklerini, üretimlerini, peyzajda kullanım alanlarını ve önemli türlerini öğreneceksiniz. Gerekli yerlerde yer örtücü bitkiler ile peyzajda kullanımlarıyla ilgili uygulamalar yapabileceksiniz.

Not: PDF Dosyaları resimli belgelerdir. Açmak için Acrobat Reader Programı gerekir. Acrobat Reader indirmek için aşağıdaki linkleri kullanabilirsiniz.

Adobe Sitesinden indir

Mesaj

Mesajınız onaylandıktan sonra yayınlanır (Üye olursanız hemen yayınlanır)
Gelişmiş editor için Javascript açık olmalıdır
Öneriler
Diğer Dersler