Cahilim.com
Her konuda en basit dersler ve oyun siteleri.

Yemek ve Gıda ürünleri

Yemek Tarifleri, Yemek hazırlama teknikleri, Organik gıdalar. Beslenme ve sağlık. Yemeklerin sunulması ve servisi. Sebzeleri pişirmede dikkat edilecek konular. İçeceklerin hazırlanması ve sunulması. Salata ve Soslar. Yiyecek çeşitleri ve dondurucuda saklanması için yapılması gerekenler.


Ayva Reçeli Tarifi, Vişne Reçeli Tarifi

Reçel Çeşitleri Ders’ünde vişne reçeli ile ayva reçeli örnek olarak seçilmiştir. Reçel üretiminde vişne reçelinin yanı sıra özellikleri çok benzeyen kiraz reçeli üretimi de yapılmaktadır. Sarı rengiyle bize sonbaharı anımsatan ayva, sofralık tüketiminin yanı sıra reçel, jel, marmelat ve meyve suyu olarak da değerlendirilebilmektedir. Ayrıca pektin oranının yüksek olması nedeniyle gıda endüstrisi alanında da kullanılmaktadır.. Ayva buzdolaplarında hiç bozulmadan üç ay süreyle saklanabilir. Reçel çeşitleri arasında sevilerek tercih edilen vişne ve ayva reçeli ile ilgili bilgi ve beceriler bu derste yer almaktadır. Bu derste reçel çeşitleri üretimi için gerekli bilgi ve becerileri edinerek çalışma yaşantınızda uygulayabilme fırsatını bulacaksınız. Edindiğiniz tüm bilgi ve beceriler sizin bu sektörde nitelikli eleman olmanızı sağlayacaktır.

Not: PDF Dosyaları resimli belgelerdir. Açmak için Acrobat Reader Programı gerekir. Acrobat Reader indirmek için aşağıdaki linkleri kullanabilirsiniz.

Adobe Sitesinden indir

Mesaj

Mesajınız onaylandıktan sonra yayınlanır (Üye olursanız hemen yayınlanır)
Gelişmiş editor için Javascript açık olmalıdır
Öneriler
Diğer Dersler