Cahilim.com
Her konuda en basit dersler ve oyun siteleri.

Yemek ve Gıda ürünleri

Yemek Tarifleri, Yemek hazırlama teknikleri, Organik gıdalar. Beslenme ve sağlık. Yemeklerin sunulması ve servisi. Sebzeleri pişirmede dikkat edilecek konular. İçeceklerin hazırlanması ve sunulması. Salata ve Soslar. Yiyecek çeşitleri ve dondurucuda saklanması için yapılması gerekenler.


Ayran Nasıl yapılır nasıl saklanır ?

Fermente süt ürünlerinin insan beslenmesindeki önemi uzun yıllardan beri bilinmektedir. Söz konusu ürünlerin başında gelen yoğurdun ülkemizde en önemli tüketim şekillerinden biri ayrandır. Kesin bir bilgi olmamakla beraber ülkemizde yoğurt üretimi için ayrılan süt miktarının % 20-30’unun ayrana işlendiği tahmin edilmektedir. Bildiğiniz gibi yoğurt ve ayran, çok eski tarihlerden beri toplumumuzda geleneksel olarak üretilen bir süt ürünümüzdür. Ancak günümüzde bilim ve teknolojideki hızlı ilerlemelerin bir sonucu olarak bu ürünlerin endüstriyel boyutta üretimi gerçekleştirilmektedir. Böylece geleneksel kalıpların dışına çıkılmış, daha hızlı ve standart üretim aşamasına gelinmiştir. Süt ve süt ürünlerini üreten işletmelerde kaliteli ve standart ayran üretimi yapabilmek, gerek tüketici sağlığını korumak gerekse tüzük ve standartlara uygunluğu sağlamak açısından önemlidir. Üretim bu alanda yetişmiş elemanlar tarafından yapılmaktadır. Sindiriminin kolaylığı ve ferahlatıcı etkisi açısından gerek şehirlerde gerekse kırsal kesimlerde oldukça fazla miktarda tüketilen ayranın üretimi özellikle yaz aylarında artmaktadır. Uzun yıllardan beri halkımız tarafından sevilerek ve fazla miktarlarda tüketilen bu ürün, yüksek besin değerinden dolayı insan beslenmesinde de önemli rol oynamaktadır. Ayran dersi, ayran üretim yöntemlerini; ayranın duyusal, kimyasal, beslenme ve sağlık açısından özelliklerini; ayran üretimi için kullanılacak süte uygulanacak ön işlemleri; inokülasyon ve inkübasyon işlemlerini; ambalajlama, soğutma ve depolama sırasında dikkat edilmesi gereken hususları; üretim sırasında kullanılan alet–ekipmanların tanınması ve dikkat edilmesi gereken noktaları içermektedir.

Not: PDF Dosyaları resimli belgelerdir. Açmak için Acrobat Reader Programı gerekir. Acrobat Reader indirmek için aşağıdaki linkleri kullanabilirsiniz.

Adobe Sitesinden indir

Mesaj

Mesajınız onaylandıktan sonra yayınlanır (Üye olursanız hemen yayınlanır)
Gelişmiş editor için Javascript açık olmalıdır
Öneriler
Diğer Dersler