Cahilim.com
Her konuda en basit dersler ve oyun siteleri.

Yemek ve Gıda ürünleri

Yemek Tarifleri, Yemek hazırlama teknikleri, Organik gıdalar. Beslenme ve sağlık. Yemeklerin sunulması ve servisi. Sebzeleri pişirmede dikkat edilecek konular. İçeceklerin hazırlanması ve sunulması. Salata ve Soslar. Yiyecek çeşitleri ve dondurucuda saklanması için yapılması gerekenler.


Yemekte Aparatif hazırlama ve sunum

Bu ders de, yemek öncesi iştah açan ve mideyi hazma hazırlayan içkiler olan aperatifleri öğrenecek ve bu içkilerin servisini yapabilmek için gerekli teorik bilgi ve uygulama becerisine sahip olacaksınız. Ülkemizde Turizm ve Otelcilik sektörü hızla gelişmektedir. Yiyecek ve İçecek hizmetleri de bu sektörde önemli bir yer tutmaktadır. Sektördeki gelişmeye paralel olarak nitelikli eleman ihtiyacı da her geçen yıl artmaktadır. Yiyecek içecek sektöründe hizmet veren kişiler, içkileri tanımalı, uygun araç gereç kullanarak, servisini yapabilmelidirler. Bu konuda, hazırlamış olduğumuz dersin sizlere faydalı olacağını umuyoruz.

Not: PDF Dosyaları resimli belgelerdir. Açmak için Acrobat Reader Programı gerekir. Acrobat Reader indirmek için aşağıdaki linkleri kullanabilirsiniz.

Adobe Sitesinden indir

Mesaj

Mesajınız onaylandıktan sonra yayınlanır (Üye olursanız hemen yayınlanır)
Gelişmiş editor için Javascript açık olmalıdır
Öneriler
Diğer Dersler