Cahilim.com
Her konuda en basit dersler ve oyun siteleri.

Matbaa ve Baskı

Bu bölümde matbaa ile ilgili terimler ve baskı işlemlerinde kullanılan makinelerin kullanımı hakkında bilgi bulabilirsiniz. Flekso özellikleri, Ofset hakkında detaylı bilgi, tifdruk baskı gibi sektöre yönelik bilgileri öğrenerek Matbba sektöründe kolayca iş bulabilirsiniz.


Cilt için sert kapak nasıl hazırlanır ?

Ciltçilik, Türk el sanatları içinde önemli bir yer bulmuş, Türk cilt ustalarının eserleri yüzyıllar boyu koleksiyoncuların kütüphanelerini süslemiştir. Yapımı ayları hatta yılları bulabilen bu eserler bilgi, emek, sabır ve göz nurunun bileşkesidir. Türk ciltleme sanatkârlarının mirası, günümüzde matbaacılık alanının baskı sonrası dalında can bulmakta ve bizlere bu dalda büyük başarılara imza atmanın kıvancını yaşatmaktadır. Ciltlenmiş bir kitabın en önemli görsel zenginliği elbette kapağıdır. Kapak, kitap henüz açılmadan bile kitabın içeriği ve değeri hakkında kullanıcısına bilgi sunar. Kapak üretimi için bilinmesi gereken bazı temel bilgiler vardır ve bu temel bilgilerin üzerine inşa edilecek beceriler başarılı ciltler üretmemizi sağlayacaktır. Sert Kapak Hazırlama 1 dersi, temel becerileri kazandırmak üzere hazırlanmış bir dersdür. Bu derste sizler, iç bloğa göre kapak ölçüsü alıp kapak parçalarını kesebilecek, parçaları tekniğine uygun şekilde birleştirebilecek, birleştirdiğiniz kapağı doğru kaplama malzemesi ile kaplayabilecek, kambura yapabilecek ve hazırladığınız kapağı kalite yönünden değerlendirebileceksiniz. Bununla beraber bu işlemleri yapmak için gerekli olan malzeme ve araç bilgilerini edineceksiniz. Bu bilgi ve beceriler, başarılı kapaklar yapmanıza yardımcı olacaktır. Bu derste hedeflenen yeterlikleri edinmeniz durumunda, matbaa teknolojisi alanında daha nitelikli elemanlar olarak yetişeceğinize inanıyor, başarılar diliyoruz.

Not: PDF Dosyaları resimli belgelerdir. Açmak için Acrobat Reader Programı gerekir. Acrobat Reader indirmek için aşağıdaki linkleri kullanabilirsiniz.

Adobe Sitesinden indir

Mesaj

Mesajınız onaylandıktan sonra yayınlanır (Üye olursanız hemen yayınlanır)
Gelişmiş editor için Javascript açık olmalıdır
Öneriler
Diğer Dersler