Cahilim.com
Her konuda en basit dersler ve oyun siteleri.

Pırlanta ve Kuyumculuk sanatı

Kuyumculuk öğrenmek isteyenler için kapsamlı dökümanlar, altın ve pırlanta çok değerlidir fakat özel yapım pırlanta ve takılar çok daha değerlidir. Sizlerde bu lüks sektörde yer almak isterseniz sitemizdeki resimli dersleri inceleyip kuyumculuk alanına herhangi bir kursa gitmeden adım atabilirsiniz. Pırlanta ve özel altın takılar yapımı hakkında dökümanlar


Altın ve Gümüş zincir yapımı

Kuyumculuk sektöründe zincir takılarının da ayrı bir yeri vardır. Zincirler bazen tek başına bir takı olarak kullanılır bazen de diğer takıların takılabilmesi için yardımcı bir bağlantı parçası olarak kullanılır. Her iki şekilde de zincirin belli bir estetiğe sahip olması, birlikte kullanıldığı takıyı estetik açıdan tamamlaması ve takıyı ön plana çıkarması gerekir. Zincir takı olarak eski çağlardan beri kullanılagelmekte olup gelişen teknolojiye paralel gelişmiş ve çok çeşitli zincir tasarımları yapılmıştır. İlk çağlarda düz halkaların birleştirilmesiyle zincirler elde edilmiş; ama günümüzde birden fazla halkalar birleştirilerek ve şekillendirilerek zincirler elde edilmiştir. İşletmelerin diğer takılarda olduğu gibi zincir türü takılarda da piyasada rekabet içinde olabilmesi için devamlı yeni tasarımlara ihtiyaç duyulur. İşletmelerde çalışan tasarımcılar piyasayı takip ederek modeller geliştirmek zorundadır. Modeller geliştirilirken üretilmiş zincirlerden ve görsel kaynaklardan faydalanılır. Görsel kaynaklardan yararlanmak, uygulamada karşılaşabileceğiniz problemleri azaltır. Bu kaynaklar yaratıcı düşüncenizi geliştirir, uygulama tekniklerini kavramada yardımcı olur. Kişilerin isteklerine uygun imal edilen zincirler geniş bir tüketici gurubuna hitap etmeli ve ekonomik olmalıdır. Bunun içinde alıcıların istekleri göz önünde bulundurulmalı, bunların ışığında tasarım ve üretim yapılmalıdır. Zincir çizimi ve yapımı dersinde çeşitli katalog ve dergilerden müşterilerin isteklerine ve zevklerine uygun zincir tasarımları yapabileceksiniz. Tasarımı ve renklendirmesini yaptığınız zincir üretimini atölye ortamında gerçekleştirebileceksiniz.

Not: PDF Dosyaları resimli belgelerdir. Açmak için Acrobat Reader Programı gerekir. Acrobat Reader indirmek için aşağıdaki linkleri kullanabilirsiniz.

Adobe Sitesinden indir

Mesaj

Mesajınız onaylandıktan sonra yayınlanır (Üye olursanız hemen yayınlanır)
Gelişmiş editor için Javascript açık olmalıdır