Cahilim.com
Her konuda en basit dersler ve oyun siteleri.

Pırlanta ve Kuyumculuk sanatı

Kuyumculuk öğrenmek isteyenler için kapsamlı dökümanlar, altın ve pırlanta çok değerlidir fakat özel yapım pırlanta ve takılar çok daha değerlidir. Sizlerde bu lüks sektörde yer almak isterseniz sitemizdeki resimli dersleri inceleyip kuyumculuk alanına herhangi bir kursa gitmeden adım atabilirsiniz. Pırlanta ve özel altın takılar yapımı hakkında dökümanlar


Takılardaki değerli taşların yerleştirilmesi

Kıymetli metal alaşımlarından yapılmış takıların(yüzük,küpe,kolye vs.) metal gövdeleri(montür) üzerine taş takma işlemine mıhlama sanatı denir.Mıhlama takı imalatının önemli bir aşamasıdır. Takılara kıymetli metalden daha pahalı olan taşlar da((elmas,zümrüt,yakut,safir) mıhlanır.Böyle takıların ismi mücevher olur. Mücevherin albenisini arttıran, değerini ikiye katlayan ustaların çalıştığı bir alandır mıhlama sanatı. Kıymetli taşları montürlere mıhlayanlar, yani takıya giysilerini giydirenler,nazlı olur,az konuşur, susarlar. Gerçekten reklamı ve konuşmayı pek sevmezler. Haklılar. Usta'yı altın bir montüre pırlanta yerleştirirken yani mıhlarken izlemek onlara hak vermek için yeter. Luplar, iğne deliğinden küçük boşluklardır ve toplu iğne başı kadar küçük pırlantalar ile çalışırlar.Usta, hiç konuşmaz haklı olarak. Yaptığı işi anlatmanın en iyi yolu bu. "Arif olan anlasın "dır. Kıymetli bir mücevher parçası bulup taşlarını inceleyin, işte o taşları, o sizin seçmekte, saymakta güçlük çektiğiniz taşları altın montüre mıhlama ustaları yerleştiriyor. Bu zor iş ne kadar ustalıkla yapılırsa takının değeri o kadar artar. Kapalıçarşı’da mücevher işiyle uğraşan esnaf söyle diyor: "Bir mıhlama ustası küçücük bir taşı bile görkemli bir hale getirebilir”. Bu takı işinin en gizemli yeri mıhlayıcıların tezgahıdır. Onları, taş mıhlarken izlemek büyüleyicidir. Elinize kıymetli bir takı geçerse onu takmadan önce uzun uzun inceleyin, onun için dökülen emeği düşünün ve onu güzel taşıyın, bu uğurda dökülen emek bunu fazlasıyla hakkediyor. Mıhlama basit bir taş takma işi gibi görünebilir ancak son derece önemli görevleri üstlenmiş olan mıhlayıcı ustaları, hem işletmeye hem de ülke turizmi ve ekonomisine büyük katkı yapmaktadırlar. Mıhlama Dersi ile bu işi kendisine meslek olarak seçecek gençlere, mıhlayıcı ustalarının yerine getirdiği sorumluluklar üzerinde durularak,mıhlama tanımı, özellikleri ve görevleri incelenmiş, değerlendirilmiş ve sunulmuştur.

Not: PDF Dosyaları resimli belgelerdir. Açmak için Acrobat Reader Programı gerekir. Acrobat Reader indirmek için aşağıdaki linkleri kullanabilirsiniz.

Adobe Sitesinden indir

Mesaj

Mesajınız onaylandıktan sonra yayınlanır (Üye olursanız hemen yayınlanır)
Gelişmiş editor için Javascript açık olmalıdır