Cahilim.com
Her konuda en basit dersler ve oyun siteleri.

Pırlanta ve Kuyumculuk sanatı

Kuyumculuk öğrenmek isteyenler için kapsamlı dökümanlar, altın ve pırlanta çok değerlidir fakat özel yapım pırlanta ve takılar çok daha değerlidir. Sizlerde bu lüks sektörde yer almak isterseniz sitemizdeki resimli dersleri inceleyip kuyumculuk alanına herhangi bir kursa gitmeden adım atabilirsiniz. Pırlanta ve özel altın takılar yapımı hakkında dökümanlar


Altın ve gümüş presleme işlemi

Kuyumculukta kullanılan takılar değerli metallerden üretilmektedir. Kullanılan metaller pahalı olduğundan üreticiler takıların görümünde fazla değişiklik yapmadan daha ucuza elde etme yoları aramışlardır. Bu arayışlarınıda kalıplar ve presleme yöntemiyle gidermişlerdir. Presleme yöntemiyle görünüşü büyük; fakat ağırlığı düşük takılar seri olarak üretilerek hem maliyetten hem de zamandan kazanılmaktadır. Pres takılar içi boş olarak üretilen takılardır. İçi boş takılar döküm yöntemiyle de üretilmekte; fakat işçilik maliyeti ve kullanılan zaman yönünden tercih edilmemektedir. Presleme yöntemi başlı başına bir üretim dalı olup kuyumculuk sektöründe geniş yer kaplamaktadır. Pres takıların üretimi sırasında ramat miktarı azalmakta üretim sırasındaki ramatlar fazla işlem gerektirmeden tekrar kullanılabilmektedir. Pres takıların üretiminde önce kalıp tasarlanacağı için çizim aşamasında üretimde karşılaşılabilecek hatalar göz önünde bulundurulmalı ve tasarımlar üretilebilir olmalıdır. Pres takıların çizimlerini yaparken görsel kaynaklardan yararlanmak, uygulamada karşılaşabileceğiniz problemleri azaltır. Bu kaynaklar yaratıcı düşüncenizi geliştirir, uygulama tekniklerini kavramada yardımcı olur. Uygulayacağınız takıları ölçülendirerek kâğıda aktarmak tam uygulama aşamalarında size yol gösterecek ve işinizi kolaylaştıracaktır. Aynı zamanda malzeme ve zaman kazanmanıza yardımcı olacaktır. Pres takı çizimi ve yapımı dersin de çeşitli katalog ve dergilerden müşterilerin isteklerine ve zevklerine uygun pres takı tasarımları yapabileceksiniz. Çizimi ve renklendirmesini yaptığınız pres takı üretimini atölye ortamında gerçekleştirebileceksiniz.

Not: PDF Dosyaları resimli belgelerdir. Açmak için Acrobat Reader Programı gerekir. Acrobat Reader indirmek için aşağıdaki linkleri kullanabilirsiniz.

Adobe Sitesinden indir

Mesaj

Mesajınız onaylandıktan sonra yayınlanır (Üye olursanız hemen yayınlanır)
Gelişmiş editor için Javascript açık olmalıdır