Cahilim.com
Her konuda en basit dersler ve oyun siteleri.

Pırlanta ve Kuyumculuk sanatı

Kuyumculuk öğrenmek isteyenler için kapsamlı dökümanlar, altın ve pırlanta çok değerlidir fakat özel yapım pırlanta ve takılar çok daha değerlidir. Sizlerde bu lüks sektörde yer almak isterseniz sitemizdeki resimli dersleri inceleyip kuyumculuk alanına herhangi bir kursa gitmeden adım atabilirsiniz. Pırlanta ve özel altın takılar yapımı hakkında dökümanlar


Takılar nasıl markalanır

Takı imalatçılığının ilk adımlarından birisi desen aktarma işlemidir. Kuyumculukta takı imalatı tasarımla başlar ve tasarlanan resmin değerli metal üzerine çizilmesiyle devam eder. Desenin metal üzerine doğru olarak aktarılması en az tasarım yapmak kadar önemlidir. Kurallarına uygun yapılmayan desen aktarma işlemi hatalı üretimlere sebep olacaktır. Desen aktarma işleminde mesleki resim bilgisi, uygun araç-gereç kullanma bilgi ve becerisi çok önemlidir. Unutulmamalıdır ki gözden kaçan hata veya dikkatsizce yapılan bir işlem tüm parçalara yansıyacaktır. Desen aktarılacak metaller desen aktarma işleminden önce düzeltilerek hatalar en aza indirilmelidir. Uygun ve düzgün bir desen aktarma işleminin gerçekleşmesi için desen aktarma kuralları yerine getirilmelidir. Hazırlanan bu derste basit yüzük, küpe,pandantif gibi takıların markalanması (desen aktarma) uygulamaları ile ilgili konuları ele alacağız. Ders sonunda bir ürünü ya da modeli hatasız bir biçimde tekniğine uygun markalayabileceksiniz.

Not: PDF Dosyaları resimli belgelerdir. Açmak için Acrobat Reader Programı gerekir. Acrobat Reader indirmek için aşağıdaki linkleri kullanabilirsiniz.

Adobe Sitesinden indir

Mesaj

Mesajınız onaylandıktan sonra yayınlanır (Üye olursanız hemen yayınlanır)
Gelişmiş editor için Javascript açık olmalıdır